DR. GÜLSÜR: EMZİRMEK KADINI MEME KANSERİNDEN KORUR

Osmaniye Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Gülsür, kadınlar arasında en sık meme kanserinin görüldüğünü belirterek, "Koruyucu faktör olarak bebeklerinizi emzirin, emzirmek kadını meme kanserinden korur." dedi. Osmaniye Devlet Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen "Meme Kanseri bilinçlendirme ve farkındalık" konulu programa Vali Ömer Faruk Coşkun'un eşi Sevilay Coşkun, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, sağlık personelleri ve hastane çalışanları ile öğrenciler katıldı.
Konuşmacı Op. Dr. Tamer Gülsür Meme Kanseri konusunda bilgiler verdi. Dr. Gülsür, Kadınlarda ortaya çıkan kanserlerin yüzde 32'si, kansere bağlı ölümlerin yüzde 18'inin meme kanserine bağlı olduğunu ve tüm hayatları boyunca her 9 - 10  kadından birinde görülme olasılığının var olduğunu söyledi.  Gülsür, "Bu süt bezleri ve kanalları  döşeyen hücrelerin,  kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun  başka yerlerine yayılması sonucu oluşan hastalığa Meme Kanseri denir. Kadınlar arasında en sık görülen  kanserdir.Kadınlarda ortaya çıkan kanserlerin yüzde 32'si, kansere bağlı ölümlerin yüzde  18'i meme kanserine bağlıdır. Tüm hayatları boyunca her 9 - 10  kadından birinde görülme olasılığı  vardır.Meme kanserinden koruyucu faktör olarak anneler çocuklarını mutlaka emzirmelidirler. Ayrıca 2-İlk çocuğun 30 yaş öncesinde doğması ve haftada 3 kez egzersiz yapmak riski yüzde 35-40 azaltır." dedi.
Dr. Tamer Gülsür, her ay düzenli olarak en az 5 dakika muayene edilmesi gerektiği uyarısında bulunarak şöyle devam etti: "Eğer kitle bulursanız, paniklemeyin.Bu kitlelerin yüzde 90’ı kanser değildir. Bir Sağlık Kuruluşuna veya  doktora başvurun.Unutmayın erken tanı hayat kurtarır"

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE