İlginizi Çekebilir

1

Bakan Koca 5 ilin vali ve sağlık müdürleriyle görüştü

2

Rus doktorlar: "Navalny’nin böbrekleri işlevsiz halde"

3

Malatya’da bir mahalleye Covid-19 karantinası

4

Prof. Dr. Sakarya: "Sinovac aşısı olan kişilerin sonrasında pozitif olsalar bile hastaneye yatma oranları yüzde 100’e yakın azaldı"

5

Amerikan Hastanesi'nden "Hasta Önlüğü Tasarım Yarışması"

6

Op. Dr. Elif Kuşçu Aytekin NCR Hospıtal’da

7

Kronik hastaların oruç tutmasında bir sakınca yok

8

İlaç kullananlara oruç tavsiyeleri

9

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kılıçarslan: “Akşam yemeğini beğenmeyen de arıyor, devlet büyüklerinin numarasını isteyen de”

10

Kalp cerrahisinde kapalı ameliyat iyileşme süresini kısaltıyorDR. ÖZNAVRUZ’DANİMMUN PLAZMA BAĞIŞ ÇAĞRISI

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr.HasanÖznavruz, İmmun Plazma Bağışcılarına Teşekkür etti ve bağış çağrısında bulundu.

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr.HasanÖznavruz, İmmun Plazma Bağışcılarına Teşekkür etti ve bağış çağrısında bulundu.

Dr. Öznavruz konu ile ilgili şunları söyledi: “Koronavirüspandemisinin devam ettiği süreçte Covid-19 hastalığı iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisi bir çok ülke ile birlikte Bakanlığımızın Türk Kızılay aracılığı ile ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştı.

Ülkemizde ihtiyaç duyan hastalara kullanmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda Bakanlığımız tarafındanpandemi sürecinin başlarında çalışmalar başlatılmış ve “COVID-19 İmmün Plazma Tedarik ve Klinik Kullanım Rehberi” hazırlanmıştır. Bu doğrultuda Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde “Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi” Haziran ayında kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana 135 vatandaşımızla iletişime geçilerek bağışçı olmak üzere gerekli farkındalık eğitimi verilerek,  gönüllü olmaları için önerilerde bulunulmuştur.

Müdürlüğümüz “Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi" ilk günden bu yana büyük bir titizlikle hızlı, etkili ve güvenli immün plazma teminini sağlamak amacı ile bağışçı organizasyon sürecini yürütmektedir.Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezinde görevli personellerimiz;  Bakanlığımız ve Kızılay algoritmasına  uygun Covid-19 hastalığını tedavisi görüp iyileşen hastaların İmmün Plazma Bağışı olmaları konusunda telefon ile görüşme yapmakta ve bağışa davet etmektedirler.

İmmun Plazma Bağışı sistemi randevulu sistem olarak hizmet vermektedir. Şu an ilimizde bağışçı olmayı kabul eden vatandaşlarımız  için Müdürlüğümüz “Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi" koordinesinde  Ülkemizde 16 bağış noktasından biri olan Adana ilindeki Kızılay bağış noktasında immun plazma bağışı alınmaktadır.İlimizde bağışçı olmaları için 135 vatandaşımızla iletişime geçilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan bağışçı olanlara teşekkürü bir borç bilir, Covid-19 geçirmiş vatandaşlarımız Müdürlüğümüz Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezimiz tarafından  telefon ile aranıldığında plazma bağışçısı olmaya davet ediyorum.”

Haber: Ali Celal KAYMAK  - OSMANİYE