İlginizi Çekebilir

1

Osmaniye’de Pozitif Vaka Sayısı 43 Oldu

2

Osmaniye’de 18 Kişi Tutuklandı

3

Osmaniye’de 4 bin paket kaçak sigara ele geçirildi

4

Osmaniye’de güvenlik korucularına hizmet içi eğitim

5

Osmaniye’de Pozitif Vaka  Aynı Seviyede Gidiyor

6

Kadirli'de 4 kişi tutuklandı

7

Ormanlık alanda cesedi bulunan Azra Gülendam Haytaoğlu, Osmaniye'ne son yolculuğuna uğurlandı

8

Osmaniye’de bağ ve bahçeden hırsızlık yapan zanlılar yakalandı

9

Osmaniye’de 7 yabancı uyruklu yakalandı

10

Osmaniye’de Pozitif Vaka Azalmaya Devam EdiyorAbdullah Belen
25.06.2020 22:15:03
Sözü edilen yere Farsaklar 1850 lerde Kozanoğlu ile Osmanlı çatışmalarından sonra gelmişlerdir. Kozanoğlu beyleri yenilince tutuklanıp sürgün edilmişler, onların yanında yer alan bazı adamları yakalanmamak için Gavurdağı da denen bu taraflara kaçmışlardır. Geldikleri bu yerlere yeni isimler vermişler. Asıl Hodu yayla değil kilometrelerce uzanan dağdır. Feke'ye bağlı Tapan yöresindedir.Yani Karacaoğlan çoook önceleri yaşamıştır.

Çağan Yıldıran
26.06.2020 18:57:27
Abdullah bey merhaba, Konuyla ilgili bilgilerinizi daha detaylı dinlemek isterim. Telefonunuzu yazarsanız, ararım. Benim telefonum 5056566233

Enver Şanlı
29.06.2020 16:27:13
Öncelikle saygılar diliyorum koskoca Karacaoğlan bu zamana kadar araştırma konusu yapılmamış gibi buradan yorum yapılması kafaları karıştırır ifadeler kullanılır hale gelmesi il turizm ve kültür il müdürlüğü verilerini hiçe sayar gibi mevcut bilgileri görmezden gelmek vatandaşı yanıltmak bizlere düşmez illaki birşeyler yazmak istiyorsanız bilginiz dahilindeki konulara yorum yapınız bu işler tarihçilerin işi tekrardan özür dileyerek saygılar sunarım

Niyazi özer
8.09.2020 23:43:14
İyi halt etmişin hasan demir sen iyilik degil koca karacaoglanın tarıhini sıva yaparak yok etmişin

DÜZİÇİ HODU YAYLASI VE KARACAOĞLAN

Hodu Yaylası Osmaniye'ye bağlı Düziçi  ilçesinin doğusuna düşmektedir. Amanosların Orta Toroslara bağlanmadan

önceki yaylalarından biridir. Yüksekliği 1500 m. olan  ve o dönemdeki Farsak (Varsak) yörüklerinin son konakladığı yer  olarak da bilinen yayla Karacaoğlan'ın mezarını bulunduğu mekan olarakta  anılmaktadır. Yöre halkından Hasan Demir'in anlattığına göre çocukluğunda Göçer'lerle birlikte yaylaya gelen halk aşıkları yıllar önce Karacaoğlan'ın son zamanlarını buralarda geçirdiği ve hastalanarak Hodu da öldüğünü söylemekteydiler. Hasan Demir " Daha küçücük bir çocuktum. Bir gün yaylaya yaşlı  bir aşık geldi. Çaldı söyledi. Çalıp söyledikleri hep Karacaoğlan'ın deyişleriydi. Saz söz bitince,  çocukluğunda buralara geldiğini ve o zamanki aşıklardan dinlediğine göre Karacaoğlan'ın son günlerini Hodu yaylasında geçirdiğini, ölüncede Yayladaki Urumlu Ardıç'ın Güneyine 250-300 m. Uzağına bir mezar kazarak gömüldüğünü anlattıklarını söyledi. Tarif ettiği Urumlu Ardıç'ın güneyinde,  eski ve günümüzde bile halkın  saygı gösterdiği bir tek mezar vardı. Ben 15 yıl önce kendi imkanlarım ve o zamanki Düziçi Belediye Başkanının desteğiyle bu mezarı onararak şimdiki hale getirdim"diyor. Amanosların 1500 metre yüksekliğindeki bu plato tıpkı Karacaoğlan'ın dizelerinde anlattığı gibi  yayla çiçekleriyle bezenmiş her tarafından buz gibi suların aktığı bir yer.  Platonun ortasındaki Karacaoğlan'ın yörük kilimleri gibi çiçeklerle Renkten renge bezenmiş düzlükte ki mezarı bağrında misafir ettiği aşığın yaşamında gördüğü sevgi ve saygıyı günümüzde bile devam ettirmekte ve hala umutla ovadan gelecek Türkmen Yörüklerini gözler gibi yola bakmaktadır. 

KARACAOĞLAN KİMDİR?

 Doğum tarihinin 1606 olduğu düşünülen Karacaoğlan'ın 17. yüzyılda yaşadığı söylenmektedir.

Karacaoğlan, âşık edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 

Yaşadığı yer ile ilgili değişik rivayetler olmasına karşın, şiirlerinde kulandığı şive, yöre ve yer isimleri Doğu Çukurova ve özelikle Andırın- Düziçi civarını anlatmaktadır.  

Karacaoğlan'ın şiirleri aşk ve doğa üzerinde kuruludur. Karacaoğlan, Türk aşık edebiyatına yepyeni bir söyleyiş biçimi getirmiştir. Şiirlerinde Doğa benzetmelerini sık sık yer verirken çok yalın ve temiz bir Türkçe kullanır. Kendisinden sonra gelen birçok ozanı derinden etkileyen Karacaoğlan yaşadığı çağda yetişmiş başka saz şairlerinin tersine, dil ve ölçü bakımından Divan Edebiyatı'nın ve tekke şiirinin etkisinden uzak kalmıştır. Anadolu insanının o çağdaki günlük konuşma diliyle Türkçe yazmıştır. Kullandığı Arapça ve Farsça sözcüklerin sayısı azdır. Yöresel sözcükleri ise yoğun bir biçimde kullanır.


Anahtar Kelimeler: DÜZİÇİ YAYLASI KARACAOĞLAN