Elektrik direğindeki kaçağı haber veren akıllı sistem geliştirildi

Elektrik direğindeki kaçağı haber veren akıllı sistem geliştirildi

ISTANBUL (AA) - Elektrik direklerinde olusabilecek kaçagi ses ve isik yoluyla haber veren "Dokunma Bana" adli yeni bir sistem gelistirildi.

Enerjisa'dan yapilan açiklamaya göre, söz konusu sistemle elektrik çarpmalarina karsi basta çocuklar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlilarin korunmasi hedefleniyor.

Enerjisa mühendisleri tarafindan gelistirilen sistem, öncelikle belirlenen özel bölgelerdeki elektrik direklerine entegre edilecek.

Sistem, harici bir enerji kaynagina ihtiyaç duymadan direkteki gerilimle çalisiyor ve yaklasik 5 dakikada direge monte edilebiliyor.

Elektrik direginde kaçak enerji akimi olustugunda diregin üzerine monte edilen cihaz, ses ve isik yoluyla çevredekileri uyaracak.

Elektrik direklerinde kaçak akim tespit edilmesi halinde vatandaslar 186'yi arayarak bildirimde bulunabilecek.

- Öncelik nüfusun yogun oldugu yerler

Sitemin kurulumunda pilot bölge olarak Istanbul Anadolu Yakasi seçildi. Daha sonra söz konusu akilli sistem, Baskent EDAS ve Toroslar EDAS bölgesinde de yayginlastirilacak.

Istanbul Anadolu Yakasi'nda 3 bini askin direkte devreye alinan sistemin yakin zamanda 10 bin direge uygulanmasi planlaniyor. Dokunma Bana sistemi, Baskent EDAS bölgesinde 17 bin, Toroslar EDAS bölgesinde ise 13 bin direge takilacak.

Sistem öncelikle okul, hastane, dinlenme alanlari, park ve meydanlar gibi nüfusun yogun oldugu bölgelerde devreye alinacak.

Böylece, yapilan periyodik kontrol ve bakimlara ragmen, dis etkenlere açik elektrik sebeke ve direklerinin kaçak tehlikesi olusturma riskinin sifira indirilmesi amaçlaniyor.

"Dokunma Bana" sistemi, bu yil 11'incisi düzenlenen Sabanci Altin Yaka Ödül Töreni'nde Inovasyon kategorisinde birinci oldu.


Haber Kaynak : aa