Elife nine 106 yıllık yaşamını doğal beslenmeye borçlu

Elife nine 106 yıllık yaşamını doğal beslenmeye borçlu

OSMANIYE (AA) - Osmaniye'de yasayan 106 yasindaki Elife Özdil, uzun ömrünün sirrinin hareketli yasam ve dogal beslenme oldugunu söyledi.

Esini yaklasik 28 yil önce kaybeden ve kentteki evinde kiziyla yasayan Elife Özdil, saglikli ve uzun yasam sirrini AA muhabirine anlatti.

Yasami boyunca konar göçer hayat sürdügünü, ilerlemis yasina ragmen ihtiyaçlarini kendisinin karsiladigini belirten Özdil, 5 çocuk, 25 torun ve 18 torunun torunu bulundugunu aktardi.

Özdil, hayati boyunca dogal beslenmeye önem verdigini ifade ederek, söyle konustu:

"Peynir, yogurt ve ayrani çok seviyorum ve sürekli tüketiyorum. Göçebe hayatimiz oldugundan dag yamaçlarinda, yesil alanlarda küçükbas hayvan güderdim. Allah bana çok yardim etti. Üç küçükbas hayvanim 800 oldu. Çocuklarimi büyüttüm, hayvanlarimi sattim ve Osmaniye'de 6 dönüm arazi aldim. Burada da büyükbas yetistiriciligi yaptim. Onlari da satip umreye, hacca gittim ama artik gidemez oldum. Allah'ima çok sükür, namazimi kilabildigime hamdediyorum."

Özdil'in kizi Cemile Yüceer de yaninda kalan annesinin özellikle beslenmesine çok dikkat ettigini belirterek "Annem çok sükür ibadetini hiç kaçirmaz. Çok dogal beslenir. Tereyagsiz yemek yemez. Iki ögün disinda, aralarda karisik beslenmez. Pasta ve marketlerdeki ürünlerden asla yemez. Yesil türü, sebze yemeklerini tüketir. Masallah, rahatsizligi olmadigi sürece bana da bir agirligi yok. Kendi ihtiyacini kendisi gideriyor." ifadelerini kullandi.


Haber Kaynak : aa