ERZIN’DE DEMOKRASI ŞEHITLERI ANILDI

Cumhuriyet Halk Partisi Erzin İlçe teşkilatı düzenlediği programla çeşitli tarihlerde aynı gün vefat eden ve katledilen başta Uğur Mumcu, Gaffar Okan ve Cem Yılmaz olmak üzere demokrasi şehitlerini andı.

CHP Erzin İlçe teşkilatı Cumhuriyet Meydanında düzenlediği anma programına partililer yoğun ilgi gösterdi. CHP İlçe Başkanı Yalçın Elmasoğlu, Türk Demokrasi tarihinde Ocak ayının karanlık, acılarla dolu olduğuna vurgu yaparak “Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Hırat Dink, Muharrem Aksoy, İsmail Cem, Gaffar Okan bu ayda yitirdiklerimiz” dedi.

Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca kalemini kimsenin önünde eğmediğinin altını çizen CHP’li Elmasoğlu “Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinden daha çok özgürlük ve demokrasi, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan korkmadan yazmaya devam etti. Atatürk’ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak Uğur Mumcu Atatürk gibi egemen güçlere karşı mücadele etti. Faili meçhul cinayetlerle yaşamdan kopartılmış aydınlarımızı unutmamak, unutturmamak, bu cinayetlerin takipçisi olmak, hafızalardan silinmesine engel olmak, toplumsal belleğimizi diri tutmak, gerçeklerin ortaya çıkarılması için tüm ülke olarak gereken desteğin verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak hiç hak etmedikleri bir sonla aramızdan ayrılan, demokrasi, barış ve aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmetle, özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Adil Coşkuner/Erzin