Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Kovid-19 önlemlerine uygun mezuniyet töreni

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Kovid-19 önlemlerine uygun mezuniyet töreni

ISTANBUL (AA) - Kurulusunun 10'uncu yilini kutlayan Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi (FSMVÜ), 7'nci mezuniyet törenini Kovid-19 salgini nedeniyle sinirli sayida katilimla ve yogun hijyen önlemleriyle gerçeklestirdi.

FSMVÜ'den yapilan açiklamaya göre, salgin nedeniyle egitim ve yüz yüze faaliyetlerini çevrimiçi platformlara tasiyan Üniversite, 2019-2020 Egitim Ögretim Yili Mezuniyet Töreni'ni fiziksel mesafe, maske kurali ve hijyen önlemlerine uygun olarak 14 Ekim’de Üsküdar Yerleskesi avlusunda düzenledi.

Ögrencilerin ve ailelerinin sagligini korumak amaciyla ögretim üyeleri, bölüm birincileri ve sinirli sayida aile üyesinin katildigi tören, üniversitenin sosyal medya hesaplarinda canli yayinlandi. Törende, 2019-2020 Egitim Ögretim Dönemini basariyla tamamlayan 1.376 mezunu temsilen bölüm birincileri diplomalarini ve hediyelerini aldi.

- “Kalabalik, fedakar ve coskulu bir aileyiz”

Açiklamada törende yaptigi konusmaya yer verilen FSMVÜ Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andi, salgin nedeniyle alinan önlemler kapsaminda sembolik bir tören düzenlediklerini belirterek, "Elbette sizin içinizden geçtigi gibi bizim de içimizden bu törenin bütün görkemiyle, bütün mensuplarimizin katilimiyla yüz yüze gerçeklesmesi geçiyordu. Yaptigimiz istisareler neticesinde hepimizin sagligi açisindan sembolik katilimli bir tören gerçeklestirme karari aldik." degerlendirmesinde bulundu.

Üniversitenin 10'ncu kurulus yilinda birçok etkinlik planladiklarini ancak salgin nedeniyle ötelemek zorunda kaldiklarini aktaran Andi, sunlari kaydetti:

“Buradaki ve ekranlarinda bizleri izleyen ögrencilerimiz ve velilerimiz ile birlikte, bugüne kadar mezun ettiklerimiz ve edeceklerimiz ile biz FSMVÜ olarak kalabalik, fedakar ve coskulu bir aileyiz. Bu coskunun önümüzdeki senelerde artarak, eskisi gibi kalabalik salonlarda kutlanabilmesini temenni ediyoruz. 10'ncu yilimizin idraki motivasyonuyla geçen yila oranla farkli birtakim degisiklikler yapmaya gayret ettik. Egitim ögretim düzenimizi yeni sartlara uyarlamak ve ögrencilerimizin bu süreci en az zararla atlatmalari için çaba gösterdik. Altyapi gelistirmelerine gittik ve geçtigimiz bahar yariyilini basariyla tamamladik. Bu süreçte egitim ögretim faaliyetleriyle yetinmeyip verimli akademik, bilimsel faaliyetler de yaptik. Bir bilim yuvasi olma vasfimizdan taviz vermedik. Salgin hastaligin getirdigi her türlü olumsuzluga ragmen motivasyonumuzu kaybetmemenin en belirgin göstergesi olarak 8’inci fakültemiz olan Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesini aktiflestirme karari aldik.”

- “Ayasofya Medreseleri üniversitemize tahsis edildi”

Ayasofya Camii’nin ibadete açilmasi kararini da üniversite baglaminda degerlendiren Andi, “Her zorlukla birlikte bir kolaylik vardir diyor ya ilahi hikmet, onun gölgesinde bu salginin bize getirdigi en büyük bereket ve müjdelerden birisi Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açilmasiydi. Bu karar Üniversitemiz mensuplarini bir kat daha mutlu etti. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’in adini tasiyan, onun vakfettigi eserlerin de gölgesinde faaliyet yürüten bir egitim kurumuyuz." ifadelerini kullandi.

Fatih Sultan Mehmet’in mirasinin yerli yerine oturtulmasinin en çok kendilerini memnun ettigini aktaran Andi, "Cumhurbaskanimizin iradesi ve destegiyle, Vakiflar Genel Müdürlügü’nün çalismalari ve katkilariyla Ayasofya Medreseleri üniversitemize tahsis edildi. Ayasofya Medreseleri’nde faaliyet göstermek üzere yakin zamanda Ayasofya Arastirmalari Uygulama ve Arastirma Merkezi’ni de kurduk. Bu merkez, mekanin hakkini ve sorumlulugunu vererek nice bereketli, verimli isleri gerçeklestirecektir.” degerlendirmesinde bulundu.

- "Hedefiniz insanliga faydali olmak olsun"

FSMVÜ Mütevelli Heyet Baskani Ismail Gerçek de törende ve ekranlari basinda yer alan 1.376 mezunla ayni heyecani ve mutlulugu paylastiklarini ve onlarla gurur duyduklarini ifade ederek, sunlari kaydetti:

"Sevgili gençler, sizler bu ülkenin teminatisiniz. FSMVÜ'de hocalarinizin bilgi birikiminden faydalandiniz, yeni arkadaslar edindiniz, yeni bakis açilari kazandiniz, karar verme kabiliyeti gelistirdiniz. Bunlar size gelecekte rehberlik edecektir. Sizler bu üniversitenin vazgeçilmeyen birer üyesisiniz. Kapilarimiz, gönüllerimiz ve destegimiz her zaman size açiktir. Çalisma hayatinizda rekabet ortaminda mücadele edeceksiniz. Eger sürekli kendinizi yenilerseniz, çalisma azminizi ve motivasyonunuzu kaybetmezseniz, basarabilme inancinizi canli tutarsaniz basarmak kendiliginden gerçeklesecektir.”

- "Buradan mezun olmaktan kivanç duyuyorum”

Islami Ilimler Fakültesi’ni birincilikle tamamlayarak 7'nci dönemin birincisi olan Muhammed Ibrahim Aydin ise törende ögrenciler adina bir konusma yapti. Küçük yaslardan itibaren Islami ilimleri ögrenmeye karsi büyük bir istek tasidigini ve bunda dedesinin büyük bir payi oldugunu belirten Aydin, "Bir torun için dede sevgisiyle yetismekten daha güzel bir sey varsa, o da bir dedenin dizinin dibinde ilminden de beslenerek büyümektir. Dedemin de tavsiyesiyle Islâmi ilimler okumaya karar verdigimde FSMVÜ Islami Ilimler Fakültesi’nin arzu ettigim egitimi alabilecegim bir fakülte olduguna kanaat getirdim. Bir ögrenci için en zor seçimlerden biri olan üniversite seçiminde beni FSMVÜ'ye yönelten sey zengin ve nitelikli akademik kadro ve Islami ilimleri yüzde 100 Arapça olarak okuyacak olmamdi. Bunlar bugün mezun olmaktan kivanç duydugum fakültemi seçmemin en önemli unsurlariydi.” ifadelerini kullandi.

Vakiflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ve Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyelerinin de katildigi törende, bölüm birincileri tek tek sahneye davet edilerek diploma ve hediyelerini aldi. Mezuniyet töreni keplerin atilmasinin ardindan sona erdi.


Haber Kaynak : aa