Gazi Savaş Kaya'nın mücadelesi ampute futbolla devam ediyor

Gazi Savaş Kaya'nın mücadelesi ampute futbolla devam ediyor

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇIN - Tunceli'de vatani görevi sirasinda mayina basmasi sonucu bacaginin birini diz kismindan kaybeden Savas Kaya, Ampute Futbol Milli Takimi'nin elde ettigi basarilara katkida bulunmanin gururunu yasiyor.

Amasya'da dünyaya gelen 29 yasindaki Savas Kaya, insaat isçiligi yaparken vatani görevini yapmak için Tunceli'ye gitti. Burada 2008'de katildigi bir operasyonda mayina basmasi sonucu sol bacagini diz kismindan kaybeden Kaya'nin hayati kendi deyimiyle "o gün" yeniden basladi.

Bacagini kaybetmesine ragmen hayata dair umudunu hiç yitirmeyen Kaya, rehabilitasyon tedavisi gördügü sirada kendisi gibi gazilerin destegiyle ampute futbolla tanisti.

Performansini her geçen gün yükselten Kaya, Ampute Futbol Milli Takimi'nin 2017 yilinda Avrupa Sampiyonu, 2018 yilinda ise dünya ikincisi oldugu kadroda yer aldi, elde ettigi basarilarda takima büyük katki sagladi.


- "Birlik ve beraberlik içinde ülkemizi temsil ediyoruz"


Kaya, milli takimin kamp yaptigi Antalya'nin Kemer ilçesinde AA muhabirine, bacagini kaybettikten sonra hayata futbolla yeniden baglandigini söyledi.

Hayat hikayesi ve vatan sevgisiyle çevresine örnek olmaya çalistigini aktaran Kaya, bir engellinin bile hayatina dokunabildiginde kendisini çok mutlu hissettigini dile getirdi.

Kaya, askerlik görevini yarida birakmanin üzüntüsünü yasadigini belirterek, söyle konustu:

"Vatan ve bayrak için askerde mücadele ettim. Gazi oldum ama vatani görevim henüz bitmedi. Bacagimi kaybettikten sonra tekrar bayrak ve ülkem için futbolla bir seyler yapmaktan gurur duyuyorum. Sahaya bu duygularla çikiyorum. Milletimizin destegini her zaman arkamizda hissediyoruz. Ailem de benimle gurur duyuyor. Ailemden ayri yasadigim için onlari özlüyorum ama milli takimda bir aile gibiyiz. Birlik ve beraberlik içinde ülkemizi temsil ediyoruz. Ülkemizi temsil etmekten daha gururlu bir sey olamaz."

Bacaginin eksikligini Türk halkinin destegiyle unuttugunu anlatan Kaya, Türkiye'ye Avrupa sampiyonlugu hediye etmek için var güçleriyle çalistiklarini kaydetti.Haber Kaynak : aa