İlginizi Çekebilir

1

Tekden Eğitim Kurumları’ndan YKS’de ilk binde 11 öğrenci

2

Uğurlu öğrenciler YKS'de, Uğur Okulları'nın başarı geleneğini devam ettirdi

3

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen oldu

4

Öğrencilerin LGS başarısı

5

Milli tenisçi Doğa Türkmen, Antalya'da çiftler şampiyonu oldu

6

Ozan Tufan ve Rojin Tufan’dan “El Birliği Projesi” ile Hataylı öğrencilere kütüphane desteği

7

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Sırtımdan sanki kanatlarım çıkacak gibi hissettim"

8

"Köpek memesi hastalığı"nda erken teşhis tedavi şansını artırıyor

9

Mersin Üniversitesi kalp yetersizliğinin erken tanısında yapay zeka teknolojisi kullanacak

10

Adana'da hekimler "Teletıp" uygulamasıyla hastalarına ulaşıyorGebelere tarama testlerini ruhsatlı merkezlerde yaptırmaları uyarısı

Gebelere tarama testlerini ruhsatlı merkezlerde yaptırmaları uyarısı

ANTALYA (AA) - Antalya Genetik Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Duran Canatan, anne adaylarına sağlıklı bireyler için doktorların tavsiye ettiği tarama testlerini yaptırmaları önerisinde bulundu.

Aynı zamanda Çocuk, Hematoloji ve Genetik Uzmanı olan Canatan, AA muhabirine, teknolojinin ilerlemesiyle bugün birçok hastalığın anne karnında tespit edilebildiğini söyledi.

Anne adaylarına doğum öncesi girişimsel olmayan doğum öncesi tarama testi (NIPT) ile hastalıkların tarandığını, doğum sonrası birçok gen hastalığının genetik tanısının da konulabildiğini anlatan Canatan, alınan bir tüp kan örneğiyle sonuca ulaşılabildiğini bildirdi.

Canatan, anne adaylarının teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanması gerektiğini belirterek, "Sağlıklı bireyler için anne adaylarına doktorların tavsiye ettiği tarama testlerini yaptırmalarını öneriyoruz. Testlerin de mutlaka ruhsatlı merkezler tarafından yapılması gerekiyor. Aksi takdirde doğru olmayan sonuçlarla karşılaşabilirler." ifadesini kullandı.