İlginizi Çekebilir

1

Arazi tartışmasında bıçaklanan 16 yaşındaki gencin yoğun bakımda tedavisi sürüyor

2

Kısıtlamayı fırsat bilip define ararken yakalandılar

3

Adıyaman’daki bıçaklı kavga: 3 gözaltı

4

Çanakkale’de geçtiğimiz ay 520 düzensiz göçmen kurtarıldı

5

(Özel) Kanepede nakış yapan kadının üzerine evin tavanı düştü

6

(ÖZEL) Antalya’da evleri yanan biri işitme engelli yaşlı çiftin korku dolu anları

7

Kuşadası’nda motosikletli gençlerin ölüm dansı

8

Kocası tarafından vahşice katledilen kadın bu evde öldürüldü

9

Patenli genç D-100’de ölüme meydan okudu

10

Gümrükte kaçak sigara ele geçirildiGeorge Floyd’u öldürmekle yargılanan Chauvin, ifade vermeyi reddetti

George Floyd’u öldürmekle yargılanan Chauvin, ifade vermeyi reddetti

ABD’de George Floyd’u öldürmekle yargılanan eski polis memuru Derek Chauvin, duruşma sırasında ABD Anayasasının 5. maddesine dayanarak ifade vermeyi reddetti.

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de siyahi George Floyd’un gözaltına alındığı sırada boynuna baskı yapılarak öldürülmesine ilişkin eski polis Derek Chauvin’in cinayetle yargılandığı dava sürüyor. Davanın 14. gününde 2. ve 3. derece cinayet ile adam öldürmekten suçlanan Chauvin, duruşmada ifade vermeyi reddetti. Duruşmada Savunma Avukatı Eric Nelson müvekkiline yönelerek, duruşma sırasında ifade verme hakkı olduğunu hatırlattı ve kararının ne yönde olduğunu sordu. Nelson, "Bugün bir karar verdiniz mi? İfade vermeye mi çalışacaksınız yoksa Anayasanın 5. Maddesi hakkınızı mı kullanacaksınız?" ifadelerini kullandı.

ABD Anayasasının 5. maddesine dayanarak ifade vermeyeceğini kaydeden Chauvin ise, "Bugün Anayasa’nın 5. maddesi ayrıcalığımı kullanacağım" ifadelerini kullandı. Daha sonra kararın kendisine ait olup olmadığını soran yargıcın sorusuna ise Chauvin, kararın kendine ait olduğunu belirtti.

Öte yandan Beyaz Saray’a göre, ABD Anayasası’nın 5. maddesi "vatandaşların yasal işlem yapılmadan cezai kovuşturmaya ve cezaya tabi tutulmamasını" sağlıyor.