Hayalleri süsleyen "mavi tur"da bayram hareketliliği

Hayalleri süsleyen "mavi tur"da bayram hareketliliği

ANTALYA (AA) - AYSE YILDIZ - Maviyle yesilin bütünlestigi büyüklü küçüklü birçok koya sahip Antalya, "mavi yolculuk" tutkunlarina da ev sahipligi yapiyor.

Kemer ilçesindeki marinadan sabah saatlerinde çikan tekneler, Türkiye'nin ve dünyanin farkli bölgelerinden gelen turistleri Akdenizin mavi sulariyla bulusturuyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle siki tedbirlerin uygulandigi teknelere ates ölçümü yapilarak alinan misafirler, deniz kenarlarinda olusan magaralari, maviyle yesilin bütünlestigi birçok koyu görme imkani yakaliyor.

Etkinliklerle eglenme imkani bulan, teknenin en üstüne olusturulan özel bölümlerde güneslenen tatilciler, mavi sularda serinlemeye çalisiyor. Cennet ve Faselis (Phaselis) koylarinda mola veren tatilciler, teknelerle geldikleri Faselis'teki antik kenti ziyaret ediyor.

- "Mavi sulari seyretmek harika"

Almanya'dan kendi imkanlariyla tatil için gelen Amira Muratovic, AA muhabirine, Türkiye'yi çok sevdiklerini, güzel zaman geçirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin farkli illerinde tatil yapma imkani buldugunu anlatan Muratovic, "Mavi tura çikmak harika, çok egleniyoruz. Türkiye'ye geldigim için çok mutluyum." dedi.

Tatilcilerden Enes Muratovic ise aslen Bosna Hersekli olduklarini ancak Almanya'da yasadiklarini belirterek, daha önce Alanya, Side, Marmaris ve Bodrum'da tatil yaptigini, tekne turlarina ilgi gösterdigini kaydetti.

Istanbul'dan gelen Burçin Coskun, tatil için her yil Antalya'yi tercih ettigini, denizi ve tekne turlarini çok sevdigini dile getirdi. Eglenmeyi sevdigini vurgulayan Coskun, "Denize asigim. Ailecek geldik. Kovid-19 nedeniyle tatili en çok da çocuklarimiz hak etti." diye konustu.

- "Rezervasyonlar devam ediyor"

Tur düzenleyen tekne sahiplerinden Hür Erdem Ünal da Kovid-19 nedeniyle tekne turlarina geç basladiklarini, ancak her geçen gün hareketliligin artacagina inandiklarini söyledi.

Misafirlere eglenceli tatil imkani sunduklarina deginen Ünal, "Farkli animasyonlarimiz, müzikli eglencelerimiz var. Turistlerin mutlu ayrilmasi için çalisiyoruz. Talepler artmaya basladi. Haftada iki gün tura çikiyorduk, bayram nedeniyle bu üçe, dörde çikti. Rezervasyonlar devam ediyor." dedi.

Pandemi nedeniyle teknelerin yüzde 50 kapasitede çalistirildigini, her sabah belirlenen alanlari dezenfekte ettiklerini vurgulayan Ünal, tur fiyatlarinin geçen sene 100-120 lira civarinda oldugunu, bu yil 70-90 lira arasinda degistigini bildirdi.

Tekne kaptani Senol Ünal ise bayram dolayisiyla hareketlilik oldugunu aktararak, "Su an Türk misafirimiz agirlikli. Misafirlerimizin mutlulugu için elimizden geleni yapiyoruz. ifadesini kullandi.


Haber Kaynak : aa