Hobi amaçlı tuttuğu yılan balıklarını ihraç etmeye başladı

Hobi amaçlı tuttuğu yılan balıklarını ihraç etmeye başladı

ANTALYA (AA) - ORHAN ÇIÇEK - Antalya'daki girisimci Mehmet Damar, hobi olarak oltayla tutmaya basladigi yilan baliklarini, kurdugu tesisle yurt disina satmaya basladi.

Manavgat Irmagi'nda turizm tesislerine yönelik "doktor balik" üretmek amaciyla yer kiralayan Damar, bos zamanlarinda hobi amaçli, oltayla irmakta yilan baligi tutmaya basladi.

Bu süreçte hobisini ticarete dönüstürmeye karar veren Damar, yilan baligini ihraç etmek için yatirim olanaklarini arastirdi.

Damar, daha sonra avlanma izni olan bölgelerden yilan baligi toplamaya basladi.

Ilk ihracatini Güney Kore'ye yapan Damar, 2016'da 200 bin dolar gelir elde etti. Damar'in yilan baligi ihracati geçen yil 1 milyon 200 bin dolara çikti.

Yilan baligina olan talebi karsilamaya çalisan Damar, bu yil ABD'den de siparis almaya basladi.

Özel ekipmanlarla avlanabilen baliklar, havuzda birkaç gün dinlendirildikten sonra yine özel koruma kaplarina konularak uçakla Uzak Dogu ülkelerine gönderiliyor.

- Hedef yilan baligini daha çok ülkeye ihraç etmek

Damar, AA muhabirine, Manavgat Irmagi'nda gördügü ve merakla basladigi yilan baligi avlama ve satma isini zamanla daha da gelistirdigini söyledi.

Turizm tesislerine yönelik "doktor baligi" üretmek isterken kendisini bu isin içinde buldugunu aktaran Damar, "Yurt disinda genellikle Güney Kore, Japonya ve Tayvan'a yilan baligi gönderiyoruz. Yakin zamanda ABD'ye de göndermeye basladik. Hedefimiz ülke sayisini artirmak ve Avrupa'ya da satabilmek." dedi.

Damar, yilan baliginin ihraç ettigi ülkelere canli olarak gönderildigini söyledi.

- "Ülke olarak 100 ton ihraç etme kotamiz var. Bunu asmaya çalisiyoruz"

Damar, zor ama özel bir is yaptigini düsündügünü belirterek, söyle devam etti:

"Bu zorluga da severek katlaniyoruz. Ülke olarak 100 ton ihraç etme kotamiz var. Bunu asmaya çalisiyoruz. 100 tonluk kotayi asmak için çiftlik kurmayi planliyoruz. Bakanliktan onay bekliyoruz. Onayin ardindan hazirladigimiz projeyi zaman geçirmeden aktif hale getirecegiz. Türkiye'de, su ürünleri sektörü son 15 yilda çok büyük bir gelisme gösterdi. Güney Kore'de, Japonya'da yilda 10 bin ton yilan baligi tüketiliyor. Yani çok fazla tüketilen bir ürün. Ülkemizde levrek, çipura, alabalik ve Karadeniz somonunda yakalanan basariyi yilan baliginda da yakalamak ve bu konuda isletme olarak önayak olmak istiyoruz."


Haber Kaynak : aa