Karpuzu güneşten bu şekilde koruyorlar

Karpuzu güneşten bu şekilde koruyorlar

"Ürün yanmasın diye gazete kağıdı ile sardık. Çok fayda göremeyince bu sefer samanla üzerini örttük. Bundan sonra inşallah ürünümüz yanmaz"

Osmaniye'de karpuz üreticileri, ürünlerini gazeteye sarıp üzerini samanla örterek aşırı sıcağın etkisinden korumaya çalışıyor.

Çukurova'nın önemli tarım merkezlerinden Osmaniye'de aşırı sıcaklar, günlük hayatın yanı sıra tarım ürünlerini de olumsuz etkiliyor.

Kadirli ilçesinde hasadı devam eden karpuz da aşırı sıcaktan etkilenen ürünler arasında yer alıyor. Sıcak havada çok fazla güneşe maruz kalan karpuzun renginin değişmesinin yanı sıra verimi de düşüyor.

Üreticiler, büyük emekle ektikleri karpuzu, en kaliteli şekilde piyasaya sürmek için sıcakla da mücadele ediyor.

Meyvede güneş yanığı olmaması için çabalayan çiftçiler, karpuzların üzerine gazete ve saman örterek aşırı sıcaktan korumaya çalışıyor.

- "Bu sene aşırı sıcak geçiyor"

Üreticilerden Erol Büyükkoç,karpuzun olgunlaşmaya başladığını ancak aşırı sıcak nedeniyle ürünün yanma tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Bunun için bazı tedbirler aldıklarını anlatan Büyükkoç, "Ürün yanmasın diye gazete kağıdı ile sardık. Çok fayda göremeyince bu sefer samanla üzerini örttük. Bundan sonra inşallah ürünümüz yanmaz. Geçen senelerde de ara ara sıcak olmuştu ama bu seneki gibi görmedim. Bu sene aşırı sıcak geçiyor." diye konuştu.

Mehmet Aksu da 20 dönüme ektiği karpuzu aşırı sıcaktan korumak için güneş koruyuculu ilaç uygulaması yaptığını ifade etti.

Aşırı sıcaklar nedeniyle üründe hastalıkların da çıkabildiğine işaret eden Aksu, ilaçlamayla bunun önüne geçmeye çalıştıklarını kaydetti.

İlaçlamanın yarı sıra meyvenin üzerini gazete ve samanla örterek korumaya çalıştıklarını belirten Aksu, bu yılı en az zararla atlatmak için mücadele ettiklerini dile getirdi.Osmaniye 12.06.2024 13:42:00 1
Anahtar Kelimeler: Karpuzu güneşten şekilde koruyorlar
özkan karakeçili
6.07.2024 11:50:50
Trakyada karpuzların arasına mısır ekilir gölge yapması için. denemek lazım

İlginizi Çekebilir

1

Osmaniye'de boğulma tehlikesi geçiren genci itfaiye kurtardı

2

Osmaniye'de fırınlar denetledi

3

Osmaniye Patiler Derneği eylem yaptı

4

Osmaniyespor'a yazık oluyor

5

Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'de aşure ikramında bulunuldu

6

Osmaniye'de 77 kilo 650 gram uyuşturucu ele geçirildi

7

Kadirli'de tarım aleti çaldığı iddia edilen şüpheli yakalandı

8

Kadirli’de tarlasında Hint keneviri yetiştiren şüpheli yakalandı

9

Kadirli'de zabıta denetimleri

10

Osmaniye’de 2 DEAŞ’lı yakalandı