Keçiören Belediyesi'nden "hareketsiz kalma, sağlıklı kal" mesajı

Keçiören Belediyesi'nden "hareketsiz kalma, sağlıklı kal" mesajı

ANKARA (AA) - Keçiören Belediyesi, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftasi kapsaminda bisiklet turu düzenleyerek "hareketsiz kalma, saglikli kal" mesaji verdi.

Keçiören Belediyesi'nden yapilan açiklamaya göre, AB'nin sürdürülebilir alternatif ulasim politikalarina dikkati çekmek amaciyla her yil 16-22 Eylül'ü kapsayan günler, Avrupa Hareketlilik Haftasi olarak kabul ediliyor.

Keçiören Belediyesi de bu kapsamda Ankara Bisiklet ve Doga Sporlari Dernegi üyelerinin katilimiyla bisiklet turu düzenledi. Etkinlikte, hareketin saglik için önemi vurgulandi.

Açiklamada görüslerine yer verilen Keçiören Belediye Baskani Turgut Altinok, sunlari kaydetti:

"Her gün en az bir saatimizi spora ve sagligimiza ayiralim. Her gün spor yapan insan hastaneye gitme ihtiyaci duymaz. En iyi antibiyotik spordur. Hareket olan yerde bereket olur. Saglikli ve konforlu bir yasam için, kötü aliskanliklardan korunmak için spor önemlidir. Bugünü bir baslangiç kabul edelim ve her gün bir saatimizi spora ve sagligimiza ayiralim. Spor yapan zinde ve dayanikli olur."

Tüm vatandaslari egzersiz ve spor yapmaya davet eden Altinok, Türkiye'nin en büyük gider kalemlerinden birinin SGK giderleri oldugunu belirtti.

Altinok, su degerlendirmelerde bulundu:

"Su anda Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri sosyal güvenlik açigidir. Devletimiz, toplanan primlerden hariç yilda 100 milyardan fazla SGK'ya bütçe ayiriyor. Eger sagligimiza dikkat edersek SGK giderleri azalir veya ödenen primlerle ayni seviyeye gelir. Hastaliklarin en önemli nedenleri stres ve hareketsizlik. Spor yaptiginiz zaman stresinizi de atarsiniz, sagliginizi da korumus olursunuz. Biz de spor için bu yil 50 milyon TL'lik spor yatirimi yapiyoruz. Saglikli bir toplumun temellerini atiyoruz."


Haber Kaynak : aa