Kore Savaşı'nda şehit ve gazi olan Türk askerler anısına Hatay'a fidan gönderildi

Kore Savaşı'nda şehit ve gazi olan Türk askerler anısına Hatay'a fidan gönderildi

HATAY (AA) - Güney Kore menseli bir tekstil firmasinca, Hatay'daki orman yangininda zarar gören alanlarin agaçlandirilmasina destek olmak amaciyla Kore Savasi'nda sehit ve gazi olan Türk askerleri anisina 3 bin 43 zeytin fidani gönderildi.

Belen Belediyesinden yapilan açiklamaya göre, kentte 9 Ekim'de baslayan ve 10 Ekim'de kontrol altina alinan yanginin ardindan, Güney Kore menseli bir tekstil firmasi Hatay'a zeytin fidani ulastirdi.

Firmanin Kore Savasi'nda sehit ve gazi olan Türk askerleri anisina gönderdigi 3 bin 43 zeytin fidani, Belediye Baskan Vekili Sit Mülayim, Baskan Yardimcisi Abdullah Önder ve Park Bahçe Amiri Kemal Aydin tarafindan teslim alindi.

Açiklamada görüslerine yer verilen Mülayim, ilçede yanginin yaralarini sarmaya çalistiklarini belirtti.

Güney Koreli firma yetkililerine tesekkür eden Mülayim, "Kardes devletimiz Güney Kore'nin yaptigi zeytin fidani bagisini gönülden kutluyorum. Insallah bu fidanlari yanan alanlarimiza ekerek dostlugumuzu bir kez daha pekistirecegiz." ifadesini kullandi.

Tekstil firmasinin Genel Müdürü Cheon Gyu Lee de kentte meydana gelen orman yanginindan dolayi büyük üzüntü duydugunu dile getirerek sunlari kaydetti:

"Destegi, Kore Savasi'nda sehit ve gazi olan Türk askerleri anisina yaptik. Kore'yi savunan o günkü askerleriniz, Hatay'da yeserecek ve filizlenecek. Ülkelerimizin bagliligini ortaya koymak ve karinca misali tarafimizi net sekilde ortaya koymak istedigimiz bu proje, umarim Türk ve Kore halki kardesligi adina güzel bir eylem olur."


Haber Kaynak : aa