Kovid-19 tanısı için yapay zeka temelli Karar Destek Sistemi

Kovid-19 tanısı için yapay zeka temelli Karar Destek Sistemi

ISTANBUL (AA) - Türkiye Is Bankasi istirakleri Bayindir Saglik Grubu ve Softtech is birligi ile yapay zeka teknolojisi temelli Kovid-19 Karar Destek Sistemi gelistirildi.

Bayindir Saglik Grubu'ndan yapilan açiklamaya göre, gelistirilen Kovid-19 Karar Destek Sistemi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pozitif hastalarin yüzde 92'sini basarili sekilde tespit edip, bir akciger bilgisayarli tomografisi incelemesinde tomografide yer alan yüzlerce görüntü arasindan, hastaligin oldugu görüntüleri kisa sürede tahmin ediyor ve doktorlar için karar destek mekanizmasi olusturuyor.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye'yi de etkisi altina alan Kovid-19'un tanisi PCR tetkiki ile yapiliyor. Bilimsel arastirmalarda bu yöntemin duyarliligi yüzde 50-60 arasinda degisiyor ve tekrarlayan çalismalarla ancak duyarliligin artirilmasi saglanabiliyor.

Klinik olarak Kovid-19 tanisi düsünülen, solunum sorunu olan hastalarda PCR testine ek olarak, yapilacak bilgisayarli tomografi (BT) tanida büyük rol oynuyor. Yapilan uluslararasi pek çok bilimsel çalisma, toraks BT'nin (akciger bilgisayarli tomografisi) Kovid-19'un akcigerde sebep oldugu tahribatin tespit edilebilmesinin yaninda hizli ve güvenilir bir sekilde hastaligin tanisinda da kullanilabilecegini gösterdi.

Bayindir Saglik Grubu ve Softtech'in is birligi ile gelistirilen Kovid-19 Karar Destek Sistemi projesi ile doktorlarin, akciger BT incelemelerinde dikkat edilmesi gereken görüntülere odaklanarak hizli karar vermelerine yardimci olmak hedefleniyor.

Sistem, BT tetkikindeki yüzlerce görüntü içinde hastalik tutulumu olanlari kisa sürede taniyabiliyor. Bu yolla Kovid-19'a bagli akciger tutulumu olan hastalarin yüzde 92'sini basarili sekilde tespit edebiliyor.

Bayindir Hastaneleri bünyesinde çekilmis olan toraks BT görüntülerindeki Kovid-19 belirtisi tasiyan isaret ve paternler, machine learning (makine ögrenimi) teknolojisi ile gelistirilen uygulamaya yükleniyor.

Sistemin tanimlama yetisi, incelenen her bir görüntü ile otomatik olarak yükseltilecek sekilde çalismalara devam ediliyor. Gelistirilen bu teknoloji sayesinde uygulama, yüklenen görüntüleri inceleyerek en küçük boyutta olan bulgulari bile yakalayabiliyor.


- "Uygulama ülkemiz saglik sistemine büyük fayda sunacak"


Açiklamada görüslerine yer verilen Bayindir Saglik Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin, tüm dünyada yasanan pandemi sürecinde saglik çalisanlarinin verdigi emek ve özverinin önemini vurgulayan ve bu süreçte gelistirilen bu yeni uygulamanin doktorlara Karar Destek Sistemi açisindan büyük fayda saglayacagini belirterek, "Uygulamanin, görüntüleri hem çok hizli isleme hem de insan gözüyle yakalanamayacak bulgulari saptama kabiliyetine sahip olmasi nedeniyle hastalarimiza, hekimlerimize ve ülkemiz saglik sistemine büyük fayda sunacagini umuyoruz." ifadesini kullandi.

Softtech Genel Müdürü M.Murat Ertem de gelistirdikleri teknoloji ile Kovid-19 tanisinin çok kisa sürede yüksek dogruluk orani ile belirlenebilecegini aktararak, "Saglik hizmetlerinde yapilan inovasyonlar, saglik uzmanlarinin daha verimli ve hizli çalismalarina yardimci olarak hastalarina odaklanmalarina destek olmaktadir. Yapay zeka teknolojisi ile gelistirdigimiz Kovid-19 Karar Destek Sistemi'nin de saglik uzmanlarinin daha hizli sekilde tani koymalarini saglayarak zaman yaratmalarina ve daha çok insana fayda saglayabilmelerini diliyoruz." degerlendirmesinde bulundu.


- Yapay zekayla hizli tani


Verilen bilgiye göre, Kovid-19 hastalarinda yapay zeka kullanilarak yapilan bilgisayarli tomografi incelemesinde hizli degerlendirme, dogru degerlendirme ve tedavi sürecinin degerlendirilmesi öne çikiyor.

Pandemi döneminde kisa sürede çok sayida hastanin tetkikinin yapilmasi gerekirken, bir BT incelemesi 300-350 kesit görüntü içeriyor. Bu görüntüler hizli bir sekilde degerlendirildiginde dahi hasta basina 10 dakika kadar sürebiliyor.

Yapay zeka bu görüntüleri saniyeler içinde degerlendirerek süpheli alanlari ortaya koyuyor. Böylece tahmin degeri artip yanlis negatiflik orani düsüyor.

Yapay zeka ile duyarlilik, özgüllük ve gerçeklik gibi tani degerlerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Kovid-19 tanisi almis olan ve akciger tutulumu bulunan hastalarda, hastaligin seyrinin degerlendirilmesi ve yapilan BT tetkiklerinin önceki BT ile mukayesesi normal bir degerlendirmeye göre daha fazla zaman aliyor. Bu karsilastirmanin yapay zeka ile yapilabilmesi zaman ve dogru karsilastirma açisindan oldukça önemli oluyor.

Kovid-19 Karar Destek Sistemi, su özellikleriyle dikkati çekiyor:

"Akciger BT görüntüleri üzerinde yapay zeka teknolojisi kullanilarak gelistirildi. Hastanin BT görüntülerinde Kovid-19 bulgusu olan görüntüler isaretlenerek doktorlar için karar destek mekanizmasi olusturuyor. Hastane agi içinde web tarayici ile tahmin sonuçlarina dogrudan ulasiliyor. Hastane sistemleri ile kolay entegre ediliyor ve kurulumu kolay yapiliyor. Lokal, hibrid, bulut hizmet saglayicilarda çalisabiliyor."


Haber Kaynak : aa