İlginizi Çekebilir

1

Mersin'de zincirleme trafik kazasında 14 kişi yaralandı

2

Alanyaspor Kulübü Başkanı Çavuşoğlu, Konya'da öğrencilerle buluştu:

3

Kahramanmaraş'ta hırsızlık yatıkları iddiasıyla yakalanan 22 kişiden 12'si tutuklandı

4

Hatay’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi

5

Boru hattındaki patlama Gaziantep-Kahramanmaraş arasındaki ulaşımı durdurdu

6

Konya-Antalya kara yolunda kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor

7

Osmaniye'nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerinde kar nedeniyle eğitime ara verildi

8

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde kar nedeniyle okullar yarın tatil edildi

9

Antalya'da tarihi eser operasyonunda 474 sikke ele geçirildi

10

Çamlıyayla'da kar nedeniyle kapanan yollar açılıyorKumluca'da "Altınyaka kirazı" üretimi ilçe ekonomisine katkı sağlıyor

Kumluca'da "Altınyaka kirazı" üretimi ilçe ekonomisine katkı sağlıyor

ANTALYA (AA) - Kumluca ilçesinin Altınyaka (Gödene) Mahallesi'nde kiraz üreticiliği yapan çiftçilerin, bu yıl rekoltenin fazla olması ve pazar sorunu yaşanmaması nedeniyle yüzü gülüyor.

Mahalledeki kiraz üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, Altınyaka kirazının Kumluca'nın bir markası olduğunu ve altın değerinde bir üretim gerçekleştirildiğini söyledi.

Altınyaka'da yetiştirilen kirazların ihraç edilebilen bir ürün olduğunu ifade eden Kökce, "Geçen yıl pandemi nedeniyle biraz sıkıntı yaşanmıştı. Ancak bu yıl gördüğümüz kadarıyla hem ürün rekoltesi güzel hem de pazar sorunu yok. Burada yetiştirilen kirazlarımızın dünyanın her tarafında pazar bulabiliyor. Bu yörede çok ciddi bir şekilde kiraz üretimi yapılıyor. Üreticilerimiz burada Napolyon türü ihracata uygun kiraz yetiştiriyor." diye konuştu.

Kökce, 100 tonu ziraat, 900 tonu Napolyon olmak üzere yılda ortalama bin ton civarında bir kiraz üretimi yapıldığını kaydederek, ekonomik getirisi sayesinde son yıllarda üreticilerin kiraz üretimini arttırma konusunda yeni üretim alanları oluşturulduğunu vurguladı.

Kiraz üreticisi Zeki Turan da Altınyaka kirazının iyi kalitede, ihracata uygun kirazlar olduğunu, bundan dolayı da tüccarlar tarafından her zaman talep gördüğünü belirtti.

Bölge ikliminin kiraz üretimine elverişli olmasının kirazların kalitesini arttırdığını anlatan Turan, "Kirazlarımızın aroma, tadı ve kalitesiyle ihracata uygun. Geçen yıl pandemiden dolayı bazı sıkıntılarımız oldu ama bu yıl böyle bir sıkıntımız şimdilik yok. İnşallah tüm üreticilerimiz ürünlerini hak ettikleri değere satarlar." dedi.