Kuru soğan tarlada 60 kuruş, raflarda 2-3 liraya satılıyor

Kuru soğan tarlada 60 kuruş, raflarda 2-3 liraya satılıyor

ADANA (AA) - EREN BOZKURT - Adana'da hasadi devam eden kuru soganda fiyat tarlada 60 kurusa, market ve pazar raflarinda 2-3 liraya düstü.

Resmi Gazete'de 7 Ocak'ta yayimlanan tebligle "tüketici fiyatlarinin dalgalanmamasi" için ihracati Tarim ve Orman Bakanliginin ön iznine baglanan kuru soganda, hasadin basladigi döneme kiyasla fiyatlar geriledi.

Adana'da, hasadin basladigi nisanin ilk haftasinda tarlada 2,5-3 liraya, raflarda ise 5-6 liraya satilan kuru soganin fiyati, yaklasik 1,5 ay içinde tarlada 60 kurusa, market ve pazarda ise 2-3 liraya düstü.

Yüregir Ziraat Odasi Baskani Mehmet Akin Dogan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de yaklasik 700 bin dönüm alanda kuru sogan ekildigini söyledi.

Adana'da da 33 bin dönümde ekilen kuru soganin hasadinin nisan ayinin ilk haftasinda basladigini belirten Dogan, "Adana'da hasat sürüyor, yaklasik 170 bin ton rekolte bekliyoruz. Hasat, haziranin ilk haftasina kadar devam edecek. Erkenci kuru sogan kislik degildir, depoya girmez. Depoya girdiginde de fazla beklemez. Bu soganlarin raf ömrü uzun degil, hemen tüketilmesi gerekiyor." diye konustu.

- Verim artti fiyat düstü

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini sürecinde, bazi isletmelerin faaliyetlerine ara verilmesiyle sogan tüketiminin düsmesinin, fiyatlarin gerilemesinde etkili oldugunu aktaran Dogan, söyle konustu:

"Geçen yil soganda hastalik nedeniyle verim düsüklügü vardi. Piyasaya 5-6 liradan girmisti. Bu yil ayni ekim alanlarinda verim iki katina çikti. Rekoltenin fazla olmasindan dolayi sogan fiyati tarlada 2,5-3 liradan basladi. Tüketimin de az olmasi nedeniyle o günden bu yana fiyatlar 60-70 kurusa düstü."

Sogan üreticisi Güner Ates de bu yil soganda verimin yüksek oldugunu, fiyatlarin da düstügünü ifade etti.

Kovid-19 nedeniyle tüketimin azalmasina deginen Ates, "Hasat yaptigimiz sogan çuvallarla tarlada duruyor." dedi.

Haber Kaynak : aa