Lexus Tasarım Ödülleri'nde Grand Prix'in kazananı açıklandı

Lexus Tasarım Ödülleri'nde Grand Prix'in kazananı açıklandı

ISTANBUL (AA) - Tasarim dünyasinin yakindan takip ettigi Lexus Tasarim Ödülleri’nde büyük ödül, sürdürülebilir temiz suyun önünü açan "Açik Kaynakli Topluluklar" isimli çalismaya verildi.

Lexus açiklamasina göre, sekizinci kez gerçeklestirilen Lexus Tasarim Ödülleri’nde en büyük ödül olan Grand Prix unvani, Kenya’dan katilim gösteren BellTower isimli ekibe verildi.

BellTower’in "Açik Kaynakli Topluluklar" ismini verdigi çalismasi, 79 ülkeden 2 bin 42 basvuru arasindan ilk sirayi aldi. 2013 yilinda gelecegin tasarimcilarini desteklemek adina baslayan program, büyüyerek ve tasarimla daha iyi yarinlarin mümkün olabilecegi felsefesiyle devam ediyor. Jüri de katilimcilarin tasarimlarini, “Ihtiyaçlari Önceden Bilmek”, “Yenilikçilik” ve “Cazibe” olmak üzere Lexus markasinin üç ana prensibiyle degerlendirdi.

Grand Prix Ödülü’nü kazanan “Açik Kaynakli Topluluklar” çalismasi, gelismekte olan toplumlarda sik sik yasanan sürdürülebilir temiz su kaynagi problemini çözmek üzere akilli bir tasarima imza atiyor. 6 finalist arasindan ödülü alan BellTower’in tasarimi, yagmur suyunu güvenli içme için toplarken toplumun güçlenmesine katki sagliyor.

2020 Lexus Tasarim Ödülleri, sartlar geregi ilk kez sanal jürinin sürece katilimiyla gerçeklestirildi. Genç tasarimcilara kendi yeteneklerini uluslararasi arenada gösterme firsati sunan Lexus, 2021 basvurularini açti ve 11 Ekim tarihine kadar tasarim basvurularini almaya devam edecek.


Haber Kaynak : aa