Limonda 10 bin tonluk dış satım izni ihracatçıları ve üreticileri sevindirdi

Limonda 10 bin tonluk dış satım izni ihracatçıları ve üreticileri sevindirdi

MERSIN (AA) - MUSTAFA ÜNAL UYSAL - Tarim ve Orman Bakanliginca, limonda dis satima 10 bin ton izin verilmesi üreticileri ve ihracatçilari mutlu etti.

Ticaret Bakanliginin, 7 Nisan'da Resmi Gazete'de yayimlanan tebligiyle ihracati 31 Agustos'a kadar Tarim ve Orman Bakanliginin ön iznine baglanan limonda, dün açiklanan "10 bin ton dis satim yapilabilecegi" müjdesi sektör temsilcilerini sevindirdi.

Akdeniz Yas Meyve Sebze Ihracatçilari Birligi Baskani Nejdat Sin, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ihracatçilar olarak hem üreticilerin hem de tüketicilerin yaninda olduklarini söyledi.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ragmen, Türkiye'nin bazi sektörlerinde ihracat artisi yasandigini anlatan Sin, bunun sevindirici oldugunu ifade etti.

Limon ihracatina verilen iznin sektör temsilcilerini sevindirdigini vurgulayan Sin, söyle konustu:

"Alinan bu karar, ihracatçilar ve üreticiler için olumlu. Bunun ihracatimiza olumlu etkisini ve güzel yansimalarini görecegiz. Ilerleyen süreçte limon ihracati daha da iyi noktalara gelecektir. Biz bu ihracat miktarini karsilayacak ürüne sahibiz ve bu ihracati yapmaya haziriz."

Sin, Türkiye'nin Kovid-19'la mücadele sürecini iyi yönettigini, gida ve tarimda alinan kararlarin yerinde oldugunu dile getirdi.

- "Pazar kaybimiz olmayacaktir"

Ulusal Turunçgil Konseyi Baskani Kemal Kaçmaz ise alinan kararin sektör temsilcilerini mutlu ettigini vurguladi.

Limon ihracatinin, hem ekonomik kaybi önleyecegini hem de pazar kaybi yasanmasini engelleyecegini anlatan Kaçmaz, sunlari kaydetti:

"Sezon sonu hasat edilen ve raf ömrü kisa olan limonlarin ihraç edilecek olmasi ekonomik kaybin önüne geçecektir. Bir müddet ara verilse de pazar kaybimiz da olmayacaktir. 10 bin ton limon ihracatinin serbest birakilmasi üreticiler ve ihracatçilar tarafindan memnuniyetle karsilandi. Kaliteli ürünlerimiz yurt disi piyasasinda tekrar yer alacak. Ihracatçilar olarak haziriz. Bu rakami karsilayabilecek kapasiteye sahibiz. Kimse endise etmesin, Türkiye'nin ihtiyacina yetecek kadar depolarda ürünümüz mevcut. Biz, her seyden önce ülkemizi düsünmek zorundayiz. Birlik ve beraberlik içerisinde güzel süreçlere sahit olacagimiza inaniyorum."

Haber Kaynak : aa