Mersin'de demirciler bayramda "kelle paça" mesaisi yapıyor

Mersin'de demirciler bayramda "kelle paça" mesaisi yapıyor

MERSIN (AA) - Mersin Mut ilçesinde demirci ustalari, atölyelerinde vatandaslarin kurbanliklarindan çikan kelle ve paçalari ütüyor.

Ilçedeki demirciler, Kurban Bayrami dolayisiyla demir dövdükleri ocaklarda sakatat mesaisi yapiyor.

Kurbanlarini kesen vatandaslar, hayvanlarin kelle ve paçalarinin kil ve tüylerinden temizlenmesi için demircilerin atölyelerine getiriyor.

Talebi karsilamak için bayramda mesai yapan demirci ustalari, kelle ve paçalari ütüp temizleyerek pisime hazir hale getirdikleri sakatatlari vatandaslara veriyor.

Demirci ustasi Cüneyt Aydogan, AA muhabirine, yaklasik 20 yildir ilçede demircilik yaptigini ve her yil Kurban Bayrami'nda kelle ve paçalari üttügünü söyledi.

Bayram boyunca mesai yapacagini ifade eden Aydogan, "Yogunluk oluyor. Elimizden geldigi kadar, ailemin de yardimiyla vatandaslarin isini görmeye çalisiyoruz. Insanlar kelle ve paçalari üterek pisirmeyi tercih ediyor. Demirci tezgahlarinda yapilmasi daha iyi oluyor. Önce ütüyoruz sonra daglama islemi yapiyoruz. Kellenin yüzülerek pisirilmesi kolay olsa da vatandaslar daha lezzetli ve faydali olduguna inandiklari için ütmeyi tercih ediyor." diye konustu.


Haber Kaynak : aa