Mersin'de "dikenli incir"in zahmetli hasat süreci başladı

Mersin'de "dikenli incir"in zahmetli hasat süreci başladı

MERSIN (AA) - Mersin'de dogada kendiliginden yetisen ve halk arasinda "kaynana dili" olarak da bilinen "dikenli incir"de hasat basladi.

Tarsus ilçesi Tasobasi Mahallesi'nde özellikle kayalarin arasinda kendiliginden yetisen ve yabani tür olan "dikenli incir", kaktüslerden toplaniyor.

Halk arasinda "kaynana dili" basta olmak üzere "tahta inciri" ve "Hint inciri" olarak da adlandirilan tür, dikenli olmasi nedeniyle toplama asamasinda özel dikkat gerektiriyor.

Bitkisi 10 santimetreyi bulabilen türün hasadi, dikenleri rüzgardan uçarak çiftçilere zarar vermemesi için sabahin erken saatlerinde yapiliyor.

Bölge halkinin çogunun geçimini sagladigi dikenli incirler, korunakli eldivenler veya uzun masalarla toplanip tanesi 1 liradan satisa sunuluyor.

Toplanmasindaki zahmet disinda özel bakim gerektirmeyen dikenli incir, fiyatiyla da üreticisini sevindiriyor.

- "Hasattan sonra elimizde ürün kalmiyor"

Çiftçi Elif Çömez, AA muhabirine, 500 metrekare alanda yetisen dikenli incirden her hasat döneminde 1 tona yakin ürün aldigini söyledi.

Meyveye gösterilen ilgiden memnun olduklarini belirten Çömez, "Organik yetisiyor, gübre ve ilaç istemiyor. Son yillarda bu ürüne ragbet artti. Biz bu bitkiyi yillar önce evimizin etrafina 'çit' olsun diye degerlendiriyorduk ancak artik para kazandiriyor, aile bütçemize katki sunuyor." dedi.

Çömez, dikenli incirin toplanmasinin mesakkatli, kazancinin ise bol oldugunu ifade ederek, "Satista sikintimiz yok. Hasattan sonra elimizde ürün kalmiyor. Dikenli incir, son yillarda altin gibi deger kazandi." diye konustu.

Erdemli ilçesinde yöresel meyve suyu satisi yapan Mehmet Ceyhan da dikenli incir suyunun çok tercih edildigini belirtti.Haber Kaynak : aa