Mersin'de Lamas limonu hasadına başlandı

Mersin'de Lamas limonu hasadına başlandı

MERSIN (AA) - Türkiye'nin narenciye üretiminin önemli bölümünü gerçeklestiren Mersin'in Erdemli ilçesinde, Lamas limonu hasadina baslandi.

Erdemli Belediye Baskani Mükerrem Tollu ile Erdemli Ziraat Odasi Baskani Rasim Sahin, hasat yapilan bahçeleri ziyaret etti, isçilerle Lamas limonu topladi.

Tollu, gazetecilere yaptigi açiklamada, ilçenin verimli topraklara sahip oldugunu söyledi.

Limon üretiminin ilçede önemli bir gelir kaynagi oldugunu ifade eden Tollu, "Dualarla Lamas limonu hasadini baslattik. Erdemli'de verimli topraklarin olmasi bir avantaj. Bu verimli topraklarda yetisen tarim ürünlerinin tamaminin ihracatlik olmasi da ayri bir potansiyel. Limon demek ihracat demek, ihracat demek döviz demek." diye konustu.

Erdemli Ziraat Odasi Baskani Rasim Sahin de geçen sezon 450 bin ton limon rekoltesi oldugunu belirterek, "Lamas limonu su anda 2,5-3 liradan alici buluyor. Eger 3 lira ve üzeri olursa bizleri daha çok memnun edecektir. Su anda üreticimizin yüzü gülüyor." ifadesini kullandi.

Erdemli Narenciye Üretim Depolama Pazarlama Kooperatifi Baskani Burhan Aslan da hasadin hayirli olmasi temennisinde bulundu.


Haber Kaynak : .