Minik Ayşe yaşam mücadelesiyle her seferinde şaşırttı

Minik Ayşe yaşam mücadelesiyle her seferinde şaşırttı

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇIN - Istanbul'da erken dogum nedeniyle 80 gün kaldigi yogun bakim ünitesinde her dakikasi mücadeleyle geçen Ayse Ugur'un dogar dogmaz baslayan zorlu yasami 2 yasinda yapilan böbrek nakliyle mutluluga dönüstü.

Her ikisi de 35 yasinda olan Esra ile Kemal Ugur çiftinin, ikinci çocuklari Ayse, 33 haftalik dünyaya geldi. Erken dogum nedeniyle saglik sorunlari yasayan Ayse, birçok kez akciger kanamasi geçirdi, böbrek yetmezligi nedeniyle periton diyalize baglandi.

Yogun bakim ünitesinde 80 gün yasam mücadelesi veren, sik sik akciger kanamasi geçiren minik Ayse, böbrek yetmezligi nedeniyle de diyaliz tedavisi gördü.

Tedavinin 27'nci gününde duran kalbi çalistirilan Ayse Ugur, bu sefer de beyin kanamasi geçirdi.

- Bir süre midesinden beslendi

"Beyinde su toplanmasi" olarak bilinen hidrosefali hastaligi teshisi konulan Ayse'ye 4 ay arayla iki defa sant takildi.

Istahsizlik yasayan Ayse'nin reflü nedeniyle sürekli istifra etmesiden dolayi "endoskopik gastrostomi (PEG)" adi verilen karindan mideye tüp koyma islemi de yapildi.

Mideden beslenmeye baslayan çocugun sagligina kavusmasi için doktorlar, böbrek nakli olmasi gerektigini bildirdi.

Aile, nakil için Istinye Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne basvurdu. Ailede donör bulunmasina ragmen nakil, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsaminda ertelendi.

Bu sirada diyalize devam eden Ayse için mutlu haber, "yeni normal" dönemde 17 yasinda beyin kanamasi nedeniyle beyin ölümü gerçeklesen bir gencin organlarinin bagislanmasiyla geldi.

Bagislanan böbrekler, hastanenin organ nakli merkezi sorumlusu Prof. Dr. Ayhan Dinçkan tarafindan gerçeklestirilen ameliyatla 8 kilogram agirligindaki Ayse'ye nakledildi.

Iki yasinda yapilan nakille sagligina kavusan Ayse Ugur'un yüzü, yasam mücadelesini kazanmasindan dolayi gülmeye basladi.

- "Dogumdan itibaren Ayse'nin ömrü hep mücadeleyle geçti"

Anne Esra Ugur, AA muhabirine, zorlu yasam mücadelesinde hiçbir zaman kizlarindan ümitlerini kesmediklerini söyledi.

Ayse'nin hayatta kalacagina hep inandiklarini belirten Ugur, kizinin bu süreçte yasama bagliligiyla herkesi sasirttigini dile getirdi.

Çok zorlu süreç yasadiklarini anlatan Ugur, "Dogumdan itibaren Ayse'nin ömrü hep mücadeleyle geçti. O da biz de çok sikintilar yasadik ancak sonunda mutlu olduk. Insallah artik saglikli bir hayat yasar." dedi.

Organ naklinin gerçek bir mucize oldugunu belirten Ugur, herkesin bu konuda duyarli olmasi gerektigini kaydetti.

- "Çocuklarin da bagis sayesinde hayata tutundugu gösteren güzel bir örnek"

Nakli gerçeklestiren Prof. Dr. Ayhan Dinçkan da Kovid-19'un etkisi sürmesine ragmen nakilleri yapmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Ayse'den canli nakil yapmaya hazirlanirken Kovid-19 nedeniyle bir süre beklemeye basladiklarini söyleyen Dinçkan, "Bu süreçte Ayse'ye genç birinden saglikli böbrek çikinca, doku uyumu da olunca kadavradan nakil yaptik. Ayse diyalizden kurtuldu. Herhangi bir sorunu yok. Sagligi yerinde. Kovid-19 döneminde hala organ bagisinin oldugunu, çocuklarin da bagis sayesinde hayata tutundugu gösteren güzel bir örnek oldu." ifadelerini kullandi.

Dinçkan, ailenin nakille bayram sevincinin ikiye katlandigini kaydetti.Haber Kaynak : aa