Narenciye ihracatından 7 ayda ülke ekonomisine önemli katkı

Narenciye ihracatından 7 ayda ülke ekonomisine önemli katkı

MERSIN (AA) - MUSTAFA ÜNAL UYSAL - Ulusal Turunçgil Konseyi Baskani Kemal Kaçmaz, ocak-temmuz döneminde narenciye ihracatiyla Türkiye'ye 336 milyon dolarlik döviz girdisi saglandigini söyledi.

Kaçmaz, AA muhabirine, yas meyve sebze sektöründe narenciye ihracatinin önemli bir noktada bulundugunu ifade etti.

Her geçen ayda ihracatlarinin arttigini dile getiren Kaçmaz, "Geride kalan 7 ayda narenciye ihracatinda miktarda yüzde 10 artis görüldü. Geçen yil 596 bin ton narenciye ihracati yapilirken bu yil 656 bin ton narenciye ihracati gerçeklesti. Bu ihracat ülkemize 336 milyon dolarlik döviz girdisi sagladi." diye konustu.

Kaçmaz, dis satimda, ürün bazinda ilk sirada 125 milyon dolarla mandalinanin bulundugunu, bunu limon, portakal ve greyfurtun takip ettigini bildirdi.

- Limonda ihracat ön izninin kaldirilmasi sevinçle karsilandi

Ihracata yasanan artisin sektör temsilcilerini mutlu ettigini dile getiren Kaçmaz, söyle devam etti:

"En çok ihracatimiz Rusya Federasyonu'na oldu. Bu ülkeye 119 milyon dolarlik ihracat gerçeklestirildi. Rusya'yi, Ukrayna, Irak, Romanya ve Polonya takip etti. Bilindigi üzere limon ihracatina ön izin getirilmisti. Bundan dolayi birtakim düsüsler yasanmisti. Geçtigimiz günlerde limon ihracatinda Tarim ve Orman Bakanligindan ön izin alinmasi sarti kaldirildi. Artik ihracatimiz normal seyrine gelecektir. Ön izinin kaldirilmasi sektörde sevinçle karsilanmistir. Yeni sezon öncesinde narenciyemiz pazarlarda hak ettigi yeri alacaktir."

Kaçmaz, ülke olarak dogal ve kaliteli narenciye ürettikleri belirterek, "Narenciyemiz sahip oldugu özelliklerinden dolayi Avrupa ülkelerinde de talep edilir konumda. Sektörümüz daha iyi noktalara gelecektir." ifadesini kullandi.


Haber Kaynak : aa