OGC BAŞKANI AVCI, GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Başkanı İsrafil Avcı, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Avcı mesajında “Basın Kuruluşlarının ve Gazetecilerin, içinde bulunduğumuz iletişim çağında kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün giderek artmaktadır. Basınımız; toplumun her kesiminin sorunlarının yanı sıra, ülke ve dünya gündemine ilişkin gelişmelerin ve haberlerin kamuya duyurulmasında aracı olurken, diğer bir taraftan kişilerin haber alma özgürlüğünü sağlamakta ve kamuoyu oluşturulmasında etkin bir rol üstlenmektedirler. İçinde yaşadıkları toplumun milli, ahlaki, insani ve kutsal değerlerine sahip çıkarak, kitle iletişimine de katkıda bulunmaktadırlar. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazeteciler gördüklerini, duyduklarını dirayetle yazmalıdır” sözlerine binaen ifade özgürlüğü de tam olarak uygulanmalıdır. Ancak bu ifade özgürlüğü hakaret ve iftira da içermemelidir. Meslektaşlarımız özellikle bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Düşünce özgürlüğünün önündeki engellerden biri olan Basın Sansürü’nün kaldırılmasının yıl dönümü vesilesiyle, mesleklerinin gerekliliklerini yerine getirmek için özveriyle çalışan, doğru haber, tarafsızlık, özel hayata saygı gibi temel prensipler konusunda duyarlı, evrensel etik değerler kapsamında çalışmalarına devam eden değerli üyelerimizin ve meslektaşlarımın ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Diğer yandan basın sektörünün demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan çok önemli bir meslek grubunu teşkil ettiğini ifade eden Başkan Avcı, “Bunun en yakın örneğini 15 Temmuz darbe ve işgal girişimine karşı verilen mücadelede yaşadık. Zira o gün verdiğimiz destansı mücadelenin ilk kıvılcımını basın ateşlemiştir. Milletimiz basın aracılığı ile yapılan çağrı üzerine meydanlara koşmuştur. Darbe girişiminin başarısız olmasında basının büyük payı vardır” diye konuştu.

Bu arada basın çalışanlarının sorunlarına da değinen Başkan Avcı, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, medya mensuplarının görevleri sırasında karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi, çözüm önerileri getirilmesi ve sektör çalışanlarının haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalıştay düzenledi. İletişim Başkanı sayın Prof.Dr. Fahrettin Altun’un yaptığı açıklamada, İletişim Başkanlığı’nın Türkiye’de medya mensuplarının, basın çalışanlarının yanında, arkasında olduğunu söylemesi ve bu konuda bir şeyler yapmaya çalışması da sevindirici bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

OGC Başkanı Avcı son olarak “Bu vesileyle doğru, tarafsız ve ilkeli tutumlarıyla, mesai mefhumu gözetmeden çalışan yerel ve ulusal yayın kuruluşlarında görev yapan tüm gazeteciler ve basın kuruluşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı’nı kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Ayrıca başta Merhum Cemiyet Başkanımız Gökhan Erkmen olmak üzere ahirete göç eden meslektaşlarıma da Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Ali Celal KAYMAK