İlginizi Çekebilir

1

Polonya Devlet Başkanı Duda: “Dünyanın büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna’ya ihtiyacı var”

2

Azerbaycan, Ermenistan ve AB arasındaki üçlü toplantı Brüksel’de başladı

3

Van Valisi Dr. Ozan Balcı, uçan balıkların göçünü izledi

4

Akademisyenler Ahlat’ın tarihi mekanlarını gezdi

5

“Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Ahlat Çalıştayı” sona erdi

6

Üniversite öğrencileri için bowling turnuvası

7

253 fotoğraf sanatçısı 4 gün boyunca Van’ı fotoğrafladı

8

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

9

Vali Akkoyun: "Tarihi mekanlara hak ettiği değerin verilmesi önemli"

10

Yeni Batman valisinden sıcak karelerOSBÜK Başkanı Kütükcü: “OSB’lerdeki elektrik kesintileri üretimi zorluyor, temennimiz sorunun hasar büyümeden çözülmesi”

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “OSB’lerdeki elektrik kesintileri üretimi zorluyor, temennimiz sorunun hasar büyümeden çözülmesi”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde yaşanan elektrik kesintilerini değerlendirdi. Üretimin ve ihracatın artış ivmesi gösterdiği bir dönemde OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayicileri zorlamaya devam ettiğinin altını çizen Kütükcü, OSBÜK olarak konuyu yakından takip ettiklerini, Türkiye’den bazı yetkililerin de İran’a giderek sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını söyledi.
İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın 10 gün süreyle kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini ifade eden Kütükcü, “İran doğalgazının ülkemize arzında yaşanan kesinti ile birlikte önce sanayicilerimize, BOTAŞ tarafından doğalgaz kullanımı ile ilgili kapasitelerini yüzde 60 ile sınırlandırmaları yönünde bir karar geldi. Organize sanayi bölgeleri olarak bu süreci yönetmeye çalışırken, hemen ardından TEİAŞ organize sanayi bölgelerimize ortalama üç günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi. Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen şunu biliyoruz ki, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak” şeklinde konuştu.
Kütükcü, OSBÜK olarak konuyu çok yakından takip ettiklerini, şu anda Türkiye’den yetkililerin İran gazında yaşanan arz sıkıntısı çözmek için İran’da olduklarını ifade ederek, “Temennimiz, hasar büyümeden, üretimin daha fazla kesintiye uğramadan bu problemin çözülmesi yönünde” dedi.