OSMANİYE ATT-DER'DEN, OKULLARDA İLK YARDIM EĞİTİMİ

Osmaniye Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATT-DER) Başkanı Paramedik İlyas Yıldır ve yönetim kurulu üyeleri tarafından, 'İlk Yardım Bilinçlendirme Programı' kapsamında öğrencilere eğitim verilmeye başlandı. Farkındalık oluşturmak için Osmaniye İl Merkezi ve ilçelerde ki lise 2'nci sınıflarda eğitim gören öğrencilerin tamamına, temel yaşam desteği, tıkanıklıklarda ilk yardım ve yaralanmalarda ilk yardım eğitimlerinin verileceği belirtildi. Eğitimler sonunda öğrenciler, maket insan üzerinde kalp masajı yapıp, tıkanıklıklarda ilk yardımı uygulamalı bir şekilde yaparak öğrendiler.
ATT-DER Osmaniye Şube Başkanı İlyas Yıldır, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muhtarlar Derneği İle işbirliği yaparak, halkın genelini ilk yardım konusunda bilinçlendirmek için bir adım başlattıklarını söyledi. Başkan Yıldır, "İlçelerde dahil lise ikinci sınıfların tamamı ve her sokaktan en az 10 vatandaşımız olmak kaydıyla tüm Osmaniye'yi ilk yardım konusunda bilinçlendirmek istiyoruz. Katılımcılarımıza, sıkıntılı bir durumda, yerde yatan bir şahıs veya aileden birinin rahatsızlanması durumunda nasıl müdahale edebiliriz, ilk yardım nasıl yapılmalıdır, 112 gelene kadar neler yapabiliriz konusunda bilgiler vermekteyiz.Şuan eğitimlerimiz devam etmektedir. Projemize destek olan başta sayın valimize, il sağlık, il milli eğitim ve okul müdürlerimize teşekkür ediyorum." dedi.
 Başkan İlyas Yıldır, öğrencilere ve vatandaşlara ayrıca, Acil Servis hattı 112 hangi durumlarda aranmalı ve ambulansa nasıl yol verilir gibi konularda da eğitim verildiğini belirtti.

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE