İlginizi Çekebilir

1

Osmaniye'de pozitif vaka azalıyor

2

Osmaniye Valisi Yılmaz, Daire Müdürlüklerini İnceledi

3

Osmaniye Valisi Yılmaz'ın Performansına Yetişmek Çok Zor

4

Osmaniye'de Karı-Koca Aynı Kaderi Paylaştı

5

Osmaniye'de Pozitif Vaka Sayıları çok değişkenlik gösteriyor

6

Vali Yılmaz’dan Enerji-sa’ya Ziyaret

7

Mültecileri İstanbul diye Osmaniye’de otobüsten indirdiler

8

Osmaniye Valisi  Yılmaz, Sanayi Sitesinde Denetlemelerde Bulundu

9

Osmaniye'de Bir Ay Etkinlikler Yasaklandı

10

Osmaniye'de Korornavirüse 11 Kurban DahaOsmaniye Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclisi Yeni Kararlar Aldı

İl Hıfzıssıhha Meclisi 01.03.2021 tarihinde Saat: 10:00’da Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında Valilik Cebeli Bereket, Toplantı Salonunda Olağanüstü olarak toplanmıştır.

İl Hıfzıssıhha Meclisi 01.03.2021 tarihinde Saat: 10:00’da Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında Valilik Cebeli Bereket, Toplantı Salonunda Olağanüstü olarak toplanmıştır.

Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm Dünya’da hızlı şekilde yükselen Koronavirüs (Covid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır.

Bu çerçevede aşağıda belirtilen ek tedbirlerin alınması gerektiği hususu değerlendirilmiştir.

 

1- 18.01.2021 tarih ve 11 nolu Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclis Kararının 3. Maddesinde İlimiz İlçe Merkez Issızca Köyünde 08.02.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 12 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Issızca Köyünde 5 hanede ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 19.02.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez İlçe Issızca Köyü karantiya alınmıştır. Bugün  de yeni vakanın çıkmaması nedeniyle karantinanın 01.03.2021 tarih itibari ile kaldırılmasına,

 

2- 18.01.2021 tarih ve 11 nolu Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclis Kararının 4. Maddesinde İlimiz Merkez İlçe Gebeli Mahallesi 3548 Sokakda 08.02.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 7 pozitif vaka ve bunların temaslısı 10 kişi tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Merkez Gebeli Mahallesi 3548 Sokakda ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 19.02.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez ilçe Gebeli Mahallesi 3548 Sokağı karantiya alınmıştır. Bugün  de yeni vakanın çıkmaması nedeniyle karantinanın 01.03.2021 tarih itibari ile kaldırılmasına, 

3- Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.

 

4- İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına. Oy birliği ile karar verilmiştir.