İlginizi Çekebilir

1

Osmaniye’de Pozitif Vaka Stabil

2

Vinçten Düşen Malzemenin Altında Feci Şekilde Can Verdi

3

Osmaniye’de yüzlerce tarihi obje ile sikke ele geçirildi

4

Osmaniye’de kumar oynayan 5 kişiye 25 bin lira ceza

5

Hatayspor, Trabzonspor maçı hazırlıklarına devam ediyor

6

Vali  Yılmaz, Cevdetiye Geçici Barınma Merkezi’nde İncelemelerde Bulundu

7

Osmaniye'de Üniformalı Nikah Töreni

8

Osmaniye’de Pozitif Vakalar Şaşırtmaya Devam Ediyor

9

Osmaniye’de ihtiyaç sahiplerine patatesler dağıtılmaya başlandı

10

Osmaniye'de narkotik ve asayiş denetimleriOsmaniye Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclisi Yeni  Kararlar Aldı

İl Hıfzıssıhha Meclisi 05.03.2021 tarihinde Saat: 10:00’da Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında Valilik Cebeli Bereket, Toplantı Salonunda Olağanüstü olarak toplanmıştır.

İl Hıfzıssıhha Meclisi 05.03.2021 tarihinde Saat: 10:00’da Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında Valilik Cebeli Bereket, Toplantı Salonunda Olağanüstü olarak toplanmıştır.

Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm Dünya’da hızlı şekilde yükselen Koronavirüs (Covid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır.

Bu çerçevede aşağıda belirtilen ek tedbirlerin alınması gerektiği hususu değerlendirilmiştir.

1- İlimiz Merkez İlçe Dereli Köyünde 28.02.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 5 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Dereli Köyünde ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 05.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez İlçe Dereli Köyünün karantiya alınmasına.

2- İlimiz Merkez Yediocak Mahallesi 12512 Sokakta bulunan ve 16 daireden oluşan Mahmut Sekni Apartmanında 24.02.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 8 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Mahmut Sekni Apartmanında ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 05.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Mahmut Sekni Apartmanın karantiya alınmasına.

3- İlimizde devam etmekte olan  Covit-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında stajyer öğrenci ve çalışan personellerin sağlığını korumak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Tesisleri ve Özel Sağlık Kuruluşlarında Mesleki Beceri Eğitimi, Uygulama Eğitimleri ve Stajların geçici süreliğine yapılmamasına.

4- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 11.02.2021 tarihli ve E-28873483-253.99-1047564 sayılı yazısı çerçevesinde Yatılı Kur'an Kurslarımızda mevcut düzenle, öğrenci kapasitesinin %50'siyle ve velilerin de talebine göre yüz yüze, diğer %50'siyle de uzaktan eğitim verilmesine,

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 26.02.2021 tarihli ve E-45796484-251.02-1092857 sayılı yazıları ile 4-6 yaş kursların, velilerin talebine göre yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde yapılmasına,

İhtiyaç Odaklı Kur'an Kurslarının (yatılı kurs bünyesindekiler hariç) kursiyerlerin talebine göre yüz yüze ve uzaktan eğitim verilmesine,

Kısa süreli öğretim programlar ile Haydi Türkiye Evden Kur'an Öğrenmeye/Okumaya, Camilerde Kuran Öğretimi Hafta Sonu Programları çevrim içi şeklinde 05.03.2021 tarihinde itibaren eğitim-öğretime devam edilmesine.

5- Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.

6- İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına.Oy birliği ile karar verilmiştir.