İlginizi Çekebilir

1

Vali Yılmaz'dan pazar yeri denetimi

2

Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın Anneler Günü Mesajı

3

Osmaniye'de pozitif vaka sayısı 79'a düştü

4

Osmaniye’de evlere dadanan hırsız yakayı ele verdi

5

Osmaniye’de pozitif vaka sayısı 81 oldu

6

Osmaniye Valisi Dr. Yılmaz: Koronavirüs bitecek

7

“Şehitler Diyarı” Yetimleri Yalnız Bırakmadı

8

Başkan Kadir Kara’dan Kadir Gecesi Mesajı

9

Başkan Kadir Kara, ‘Annelerimiz Karşılıksız Sevginin, Sonsuz Emeğin Sahibidir’

10

Yol Çalışması Tarihi Tuneli Ortaya ÇıkardıOsmaniye Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclisİ Yeni Kararlar Aldı

Osmaniye Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclisi Yeni Kararlar Aldı

İl Hıfzıssıhha Meclisi 12.04.2021 tarihinde Saat: 10:00’da Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında Valilik Cebeli Bereket, Toplantı Salonunda Olağanüstü olarak toplanmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum  sağlığı ve  kamu  düzeni  açısından  oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın  yayılım hızını  kontrol altında  tutma amacıyla,  salgınla mücadele   sürecinin temel  prensipleri  olan temizlik,  maske ve  mesafe kurallarının  yanı sıra hayatın her  alanına  yönelik  uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve  Koronavirüs Bilim  Kurulunun  önerileri,  Sayın  Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda  belirlenerek  uygulamaya  geçirilmektedir.        

Gelinen aşamada mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını arttırdığı, ülkemizde de  özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında artış yaşandığı kamuoyunun malumudur.

Tüm İslam alemi için bireysel anlamda arınma ve yenilenme bilincimizi, sosyal boyutta ise yardımlaşma ve dayanışma duyarlılığımızı gözden geçirdiğimiz bir muhasebe dönemi olan ve milli/manevi duyguların yoğun şekilde tezahür ettiği mübaret Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal haraketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir.

Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edeceğimiz mübarek Ramazan ayı münasebetiyle aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

 

1- Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir. Bu noktada son dönemde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyet ve duyurulara önem verilecektir.

2- Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecektir. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacaktır.

3- Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.

4- Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak ilgili kurumlarca gerekli önlemler alınacaktır.

5- Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.

6- İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacaktır.

7- Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

8- Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacaktır.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun 01.12.2020 tarih ve 84 nolu Kararının 7. Maddesinde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi hükümleri doğrultusunda ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecektir.

9- Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.

10- İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan’da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecektir.

11- Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülmesine.

12- 29.03.2021 tarih ve 23 nolu Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclis Kararının 3. Maddesinde; İlimiz Merkez İlçe Çardak Köyünde 19.03.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 25 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Çardak Köyünde ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 29.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez İlçe Çardak Köyü karantinaya alınmıştır. Bugün itibari ile yeni vakaların sadece Karamık Küme Evleri ile sınırlı olması nedeniyle Çardak Köyünün Karamık Küme Evleri hariç 12.04.2021 tarihi itibari ile karantinasının kaldırılmasına.

13- 31.03.2021 tarih ve 25 nolu Olağanüstü İl Hıfzıssıhha Meclis Kararının 2. Maddesinde; İlimiz Merkez Raufbey Mahallesi Atatürk Caddesi Safa Evleri Sitesi Atalay Apartmanında 27.03.2021 tarihinden bu yana Koronavirüs (Covid-19) tanılı toplam 9 pozitif vaka tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Atalay Apartmanında ikamet etmeleri nedeniyle; bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve Koronavirüs (Covid-19) salgının kontrol amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri gereğince 31.03.2021 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar  Sağlık Personellerinin haricinde Merkez Raufbey Mahallesi Atatürk Caddesi Safa Evleri Sitesi Atalay Apartmanı karantinaya alınmıştır. Bugün de yeni vakanın çıkmaması nedeniyle karantinanın 12.04.2021 tarihi itibari ile kaldırılmasına.

 

14- Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.Oy birliği ile karar verilmiştir.