İlyas Evyapan
5.03.2020 17:32:51
Bu kestane ağacı sunbas ilçesinde de olurmu eğer olacak olursa yetiştirmeyi düşünürüm AQ

Zübeyir YİĞİT
6.03.2020 09:24:17
Yıl 1985 ile 1997 yılları arasında bahçe ilçesi kaman köyüne diktik. Kestane pelit yapıyor sonrasında boş çıkıyor ağacı kestik yerine kirazla yer değiştirdik Ama bu olmuyor anlamına gelmiyor cebel ve zorkun bölgelerinde olabilir denenmesinde fayda var

OSMANİYE'DE KESTANE DEMONSTRASYONU KURULDU

Osmaniye'de bitkisel üretimde çeşitliliğin artırılması, gelir getirici alternatiflerin çoğaltılması amacıyla "Kemer Aşısı" ve "Işıklar" kestane çeşitlerinin denemesi yapılacak. Kurulacak demonstrasyonlar için toplam 200 adet fidan; Küllü, Cebel ve Kaypak köyleri ile Hasanbeyli, Düziçi ve Bahçe ilçesinden üreticilere verildi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, kestane bitkisinin ilde 600 - 1500 rakım arası yüksek kesimlerde kurulacak demonstrasyon sonrasında uyum sağlayıp sağlamadığının tespit edileceğini söyledi. Müdür Bulut, "Kestane verilen ilçe ve köylerde bitkinin uyum sağladığı takdirde,  ilimiz için ekonomik getirisi olan alternatif yeni bir ürün olacaktır. Demonstrasyon amaçlı kullanılacak fidanlar Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Enstitü tarafından ayrıca yetiştiricilik konusunda teknik destek sağlanmaktadır." dedi.

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE