PETROL BORU HATTINDAN ÇALINAN HAM PETROLÜ, PİYASAYA SÜRENLERE OPERASYON

Osmaniye'de jandarma ekiplerince, ham petrol boru hattından çalınan akaryakıtı, çeşitli sistemler kullanıp incelterek piyasaya sürülenlere yönelik operasyon düzenlendi. Yapılan baskınlarda 11 kişi gözaltına alındı.
Osmaniye İl Jandarma Komutanlığınca, 5 eylül 2019 tarihinde Bahçe ilçesinde gerçekleştirilen operasyon neticesinde Ham Petrol Boru hattından hırsızlık yapan 6 şüpheli yakalanmış ve bunlardan 1'i tutuklanmıştı. Olayla ilgili soruşturmasını genişleterek sürdüren ekipler, hırsızlık sonucu elde edilen ham petrolün Hatay'da bulunan bir yıkama yağlama tesisinde ve Adana'da ki bir Ambalaj Karton Kutu Fabrikasında çeşitli sistemler kullanılarak inceltildiği ve kaçak akaryakıt olarak piyasaya sürüldüğünün bilgisine ulaştı.
Bunun üzerine belirtilen adreslere yönelik düzenlenen operasyonlarda, 25 Tonluk, 7 Tonluk,  4 Tonluk, 2 Tonluk ve 500 litrelik olmak üzere 8 adet tank, 2 adet 1000 litrelik varil, 1 adet çift taraflı pompa, 1 adet dönüşüm kazanı ile 2 bin litre ham petrolden elde edilen yakıt ele geçirildi.
Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 11 şüpheli hakkında adli işlem başlatılırken, adli makamlara sevk edilenlerden 2'si tutuklandı. Jandarma, 2 şüphelinin daha yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE