İlginizi Çekebilir

1

İstanbul'da kar yağışı : Kadıköy beyaza büründü

2

Kar yağının etkili olduğu İstanbul'da yollar beyaza büründü

3

Kar yağışının etkili olduğu Düzce2de karla mücadele çalışmaları devam ediyor

4

Okullara Erzincan'da kar nedeniyle 1 gün ara verildi

5

Karayolları ekipleri yolları açık tutmak için mücadele ediyor

6

Tercan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 2021 yılı desteklerini açıkladı

7

Bayburt’ta “Artık Kur’an Okuyorum Yıldız Gibi Parlıyorum” etkinliği düzenlendi

8

Mahalle aralarını kayak pistine çeviren vatandaşlar doyasıya eğlendiler

9

Sakarya’da kar yağışı etkili oluyor

10

İstanbul’da beklenen kar yağışı etkisini göstermeye başladıPortekiz’de devlet başkanlığı seçimlerini De Sousa kazandı

Portekiz’de devlet başkanlığı seçimlerini De Sousa kazandı

Portekiz’de Marcelo Rebelo de Sousa dün gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 61 oy alarak ikinci kez zafer elde etti.
Korona virüs salgınında rekor sayıda ölüm kaydedilen Portekiz’de halk yeni devlet başkanını seçmek için dün sandık başına gitti. Pandemi nedeniyle sandığa giden kayıtlı seçmen sayısının yüzde 40’ın altında kaldığı ülkede tarihindeki en düşük katılımlı seçim gerçekleştirildi.
Devlet başkanlığı koltuğunda oturan 72 yaşındaki Marcelo Rebelo de Sousa yüzde 61 oy alarak ilk turda seçimi kazandı. De Sousa seçim sonuçlarının açıklamasının ardından yaptığı zafer konuşmasında, "En acil görevimiz salgınla mücadele etmek. Bu görev parlamento ve hükümetle tam dayanışma içinde önceliklerim arasında yer alıyor" dedi.
Öne çıkan adaylardan Sosyalist Partili Ana Gomes yaklaşık yüzde 13 oy alırken, Chega Partisi lideri Andre Ventura ise yüzde 12 oy alarak seçimi 3. sırada tamamladı.
Merkez sağ Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Marcelo Rebelo de Sousa, Ocak 2016’da devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 52 oranında oy almıştı.
Öte yandan seçim günü korona virüsten hayatını kaybeden hasta sayısında rekor kırıldı. Resmi kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, dün 285 kişinin hayatını kaybettiği Portekiz’de ölü sayısı 10 bin 469’a yükseldi. Yaklaşık 10,8 milyon nüfusu bulunan Portekiz’de toplam vaka sayısının ise 636 bin 190 olduğu açıklandı.