İlginizi Çekebilir

1

Hurdaya dönen araçtan yaralı kurtuldu

2

Eğirdir’de 17 günde 18 kişiye 49 bin 597 lir ceza kesildi

3

Kaza yapan motosiklet alev alev yandı

4

Motosiklet sürücüsü yaya geçidinde ölümden döndü

5

Yaşlı kadın inşaat alanında ölü bulundu

6

Isparta’da 17 günde 1 milyon 927 bin lira ceza kesildi

7

Burdur’da otomobiller çarpıştı: 1 yaralı

8

Eğirdir Gölü’nde denetim yapan ekiplere taciz ateşi

9

Alevler arasında kalan araçtan yanarak çıktı

10

17 günlük tam kapanmada 3 bin 431 kişiye 10 milyon 347 bin 920 TL cezaSalgut: Basın Özgür Değilse Halk Da Özgür Değildir

Salgut: Basın Özgür Değilse Halk Da Özgür Değildir

Avukat Ahmet SALGUT, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü ile ilgili yaptığı açıklamada gazetecilere açılan davalar, haberlerin erişime engellenmesi vb nedenlerle basın özgürlüğünün  neredeyse yok edildiğini belirterek bir ülkede basın özgür değilse kimsenin özgür olmadığını söyledi.   

Gazeteciliğin suç olmadığını, son yıllardaki tutuklu gazetecilerin sayısındaki artış nedeniyle de ülkemizin artık ‘’basını özgür olmayan ülkeler’’ kategorisine geçtiğini belirten Avukat Ahmet Salgut yaptığı açıklamada, ‘‘Gazetecilere, yaptığı haberler nedeniyle dava açılıyor. Mahkemeler de bu davalarda bağımsız olarak karar vermemektedir. Gazeteciler normalde suç olmayan gazetecilik faaliyetleri nedeniyle ceza almaktadır. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, 180 ülke arasında 154'üncü sırada… Ülkenin dünyadaki itibarı da gün geçtikçe daha da azalmaktadır.  ’’ dedi.      

Salgut ayrıca ‘’Düşünen, yazan; hak ihlallerini gündeme getiren, olayları halk adına sorgulayan gazeteciler artık cezalandırılmamalı; halkın haber alma, bilgilenme hakkı, ifade özgürlüğü engellenmemelidir .’’ şeklinde konuştu.