Satılan her 10 konuttan 7'sini ikinci el oluşturdu

Satılan her 10 konuttan 7'sini ikinci el oluşturdu

ISTANBUL (AA) - UGUR ASLANHAN - Ocak-eylül döneminde satilan her 10 konuttan 7'sini ikinci el daireler olusturdu. Söz konusu dönemde 802 bin adet ikinci el konut satildi.

FuzulEv tarafindan TÜIK istatistiklerinden hazirlanan rapora göre, konut yilin 9 ayinda 2019'un ayni dönemine göre yüzde 34,2 artarak 1 milyon 161 bin 278'e ulasti.

Bu dönemde 802 bin 70 adet ikinci el konut satilirken, 359 bin 208 adet sifir konut el degistirdi. Ikinci ellerin toplam pazardan aldigi pay yüzde 69 ile rekor kirdi. Söz konusu oran 2019'da yüzde 62, 2018'de ise yüzde 52 olarak gerçeklesmisti.

Ocakta 77 bin 575, subatta 81 bin 450 , martta 74 bin 581 , nisanda 27 bin 935 , mayista 34 bin 76 , haziranda 131 bin 380, temmuzda 161 bin 420 , agustosta 118 bin 285 , eylülde de 95 bin 368 adet ikinci el konut satildi.

Ikinci el oraninin en yüksek oldugu illerin basinda yüzde 82,1 ile Karaman gelirken, onu yüzde 78,9 ile Nevsehir, yüzde 75,7 ile Aydin takip etti. Dört ilde ise söz konusu oran yüzde 50'nin altinda kaldi.

Hakkari, Igdir, Bayburt ve Giresun'da birinci el satislar ikinci elden yüksek oranda gerçeklesti.


- "Ikinci el pazari Anadolu'da çok hizli gelisiyor"FuzulEv Yönetim Kurulu Baskani Eyüp Akbal, AA muhabirine konuya iliskin yaptigi açiklamada, ikinci el satislarda son yillarda ciddi bir ivmelenme gördüklerini belirterek, bu yil yüzde 69 ile rekor kirildigini, söz konusu rakamin geçen yil yüzde 62 oldugunu söyledi.

Türk gayrimenkul sektörünün son yillarda çok büyük bir dönüsüm yasadigini dile getiren Akbal, "Ikinci el pazarinin özellikle Anadolu'da çok hizli gelistigini görüyoruz. Bunun nedeni de aslinda tüketicilerin bu illerde bütçelerine uygun daireler bulabilmesi. Özellikle hane geliri 4-5 bin lira bandindaki tüketicilerin çok büyük bir konut istahi var. Bu kitlenin konut edinebilmesi için de en önemli konulardan birisi uygun finansmana erisim." dedi.


- "Faizsiz finansman olanaklarinin çogalmasi bu artisin baslica sebeplerinden"


Eyüp Akbal, yakin geçmise kadar Türkiye'de konut finansmani denince akla dogrudan faizin geldigini kaydederek, sözlerini söyle sürdürdü:

"Artik ülkemizde bu anlayis da degisiyor. Türkiye'de özellikle faizsiz finansman olanaklari son yillarda ciddi ölçüde gelisti. Faizsiz finansman olanaklarinin çogalmasi bu artisin baslica sebeplerinden. Faizsiz konut edindirme sistemiyle alinan ev sayisinin toplam satislar içerisinden aldigi pay her geçen gün artiyor. Vatandaslar bu sistem sayesinde faiz ödemeden ödeme bütçelerine göre konut alabiliyor."

Akbal, FuzulEv'in öncülük yaptigi faizsiz, pesinatsiz ve kredisiz finansman modeliyle aslinda bugüne kadar konut pazarinda kendisine yer bulamayan tüketicilere kaynak saglamaya; onlari ekonomiye katarken bir yandan da hayallerini gerçeklestirmeye çalistiklarini sözlerine ekledi.


Haber Kaynak : aa