Tarihi Silifke Kalesi'nde sezon kazıları başladı

Tarihi Silifke Kalesi'nde sezon kazıları başladı

MERSIN (AA) - Roma döneminde insa edilen ve Osmanli Devleti için de önemli kalelerden birisi olan Mersin'in Silifke ilçesindeki tarihi kalede sezon kazilari basladi.

Ankara Haci Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran baskanligindaki kazi ekibinde farkli üniversitelerden 10 bilim insani ile 15 isçi yer aliyor.

Boran, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Silifke Kalesi'nde 2010 yilinda baslanan kazi ve restorasyon çalismalarinin Kültür ve Turizm Bakanligi ile Ankara Haci Bayram Veli Üniversitesinin ortak projesi olarak sürdügünü söyledi.

Kazilarda Roma, Bizans ve Osmanli dönemi olmakla birlikte 3 kültür katmani tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Boran, "Roma döneminde insa edilen kale, Bizans döneminde tahkim edilmis, Karamanoglu döneminde fethedilen kale, Karamanoglu ve Osmanli döneminde Türk-Islam medeniyetinin bir 'Kale Kent'i haline dönüstürülmüstür. Hem mimari parçalarda hem de buldugumuz cam, metal, seramik malzemeleri burada görmek mümkün." dedi.

Boran, kazilarda bulunan malzemelerin laboratuvar ortaminda gerekli bakim ve onarimlarinin yapilarak envanterlerin çikarildigini ve daha sonra Silifke Müzesi'ne teslim edildigini kaydetti.


Haber Kaynak : aa