TSE'den belediye ve sanayi kuruluşlarına "Su Verimliliği Yönetim Sistemi" çağrısı

TSE

TSE'den belediye ve sanayi kuruluşlarına "Su Verimliliği Yönetim Sistemi" çağrısı

ADANA - ÖMER FANSA - Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin, "Su Verimliliği Yönetim Sistemi" belgelendirmesinin, suyun daha verimli kullanılmasını sağlayacağını belirterek, belediyeler ile sanayi kuruluşlarına başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

Şahin, Adana Sanayi Odası işbirliğinde düzenledikleri "TSE ile Sektör Buluşmaları" etkinliğinin ardından AA muhabirine değerlendirme yaptı.

Dünyadaki su sorununun, iklim değişikliği nedeniyle had safhaya ulaştığını söyleyen Şahin, suyun temini ve verimli kullanımının önem kazandığını vurguladı.

Şahin, bu doğrultuda eylül itibarıyla "TS ISO 46001 Su Verimliliği Yönetim Sistemi"nin belgelendirme işlemine başladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Suyun harcandıktan sonra depolanması, tekrar arıtılması, geri kazanılması sürecinde, enerji ve su kayıpları dahil bütüne bakıyoruz. Kuruluşa, verimlilik hesabı yapmak suretiyle sistem yönetimi uygulamasını sağlatıyoruz. Suyun yönetimini disipline etmiş oluyoruz."

Kriterleri yerine getiren kuruluşların belge almaya hak kazanacağını dile getiren Şahin, "Belediye veya kuruluşlar, suyu kaynağından alıp tekrar geri dönüşümüne kadar israf etmeden kullanılabilme yönetimini sağlıyorsa belgelendirme faaliyetini tamamlamış olacak." dedi.

- "Atık su kayıpları ortadan kalkacak"

TSE Başkanı Şahin, uygulamanın yeni ilan edilmesine rağmen birçok başvurunun yapıldığını, henüz belge alan kuruluşun olmadığını anlattı.

Sistemin katkılarına değinen Şahin, "Belgelendirme, belediyeler ile sanayi kuruluşlarının suyu daha etkin ve verimli kullanılabilmelerini, geri dönüşümün yapılmasını, israfın önlenmesini sağlayacak standartlar ortaya koyuyor. Bunu yapan işletmelerimizin atık su kayıpları ortadan kalkacak, geri dönüşümlerini etkin şekilde sağlayabilecekler." ifadelerini kullandı.

Şahin, "Su Verimliliği Yönetim Sistemi" belgelendirmesinin tanıtım faaliyetlerini sürdüreceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Belediye ve büyük sanayi kuruluşlarımızın, bir an önce belgelendirme faaliyetine başlayıp suyu çok daha sağlıklı yönetmelerini sağlamaları için her zaman yardımcı olmaya çalışacağız. Bizle irtibat kurup belgelendirmeye başlamalarını bekliyoruz."Ekonomi 20.11.2023 13:19:05 0

İlginizi Çekebilir

1

Eti Bakır, CE sertifikalı ilk gübre üreticisi oldu

2

Bakan Uraloğlu, İskenderun OSB kavşağı ve bağlantı yolunun açılışında konuştu:

3

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hatay'da konuştu:

4

EY Türkiye Vergi Maratonu Yarışması'nın kazananları belli oldu

5

Yapı Kredi Portföy, finansal okuryazarlık süreçlerinin iyileştirilmesi projesinde eğitim verdi

6

Yapay zeka kullanımının ele alındığı Asya Vasküler Cerrahi Derneği Kongresi sürüyor

7

Adana'da imal edilen panolarla Karabağ'da güneşten elde edilen enerji depolanacak

8

arsaVev, yılda 5 milyon metrekare büyüklüğünde arazi satışı yapmayı hedefliyor

9

Pegasus, Silikon Vadisi'nde Teknoloji İnovasyon Merkezi kuruyor

10

7. Uluslararası Kozmetik Kongresi, Antalya'da başladı