Türk narenciyesi 9 ayda 374 milyon dolar kazandırdı

Türk narenciyesi 9 ayda 374 milyon dolar kazandırdı

MERSIN (AA) - SERKAN AVCI - Ulusal Turunçgil Konseyi Baskani Kemal Kaçmaz, ocak-eylül döneminde narenciye ihracatiyla Türkiye'ye 374 milyon dolarlik döviz girdisi saglandigini bildirdi.

Kaçmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yas meyve ve sebze sektöründeki ihracat artisinin devam ettigini söyledi.

Narenciye grubu ihracatinda da artis gerçeklestigine isaret eden Kaçmaz, "Bu yilin ilk 9 ayinda bir önceki yilin ayni dönemine göre narenciye ihracatinda yüzde 13 artis görüldü. 728 bin ton narenciye ihracati karsiliginda 374 milyon dolarlik döviz girdisi saglandi." diye konustu.

Kaçmaz, narenciye ihracatindan elde edilen döviz girdisinin, bir önceki yilin ocak-eylül dönemine göre yüzde 35 arttigini belirterek sektörün, ülke ekonomisine büyük katki sagladigini ifade etti.

- "Ihracatimizin artmasi sektörde memnuniyetle karsilandi"

En çok narenciye ihraç edilen ülkenin Rusya oldugunu belirten Kaçmaz, bu ülkeyi Irak, Ukrayna, Romanya ve Polonya'nin takip ettigini kaydetti.

Kaçmaz, Avrupa Birligi ülkelerine ihracat artisi yasandigina dikkati çekerek "Avrupa Birligi ülkelerine olan ihracatimizin artmasi, sektörde memnuniyetle karsilandi. Bu artis, Türk yas meyve ve sebzesinin dünyanin bütün ülkelerinde tercih edildigi, damak tadi güzel, hijyenik sartlarda üretilen ve ihraç edilen ürünler arasinda yer aldigini gösteriyor. Kovid-19 salginina ragmen narenciye ihracatinin önümüzdeki aylarda da artarak devam edecegine inaniyorum. C vitamini insanlarin bagisiklik sistemini güçlendirmede önemli bir katkiya sahip. Bu sebeple narenciye ürünlerinde tüketim aliskanligi da olustu. Bu artisin sürecegini düsünüyoruz." degerlendirmesinde bulundu.


Haber Kaynak : aa