Uzmanından Kovid-19 öksürüğünün ayırt edilmesine ilişkin uyarı

Uzmanından Kovid-19 öksürüğünün ayırt edilmesine ilişkin uyarı

ISTANBUL (AA) - Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ögr. Üyesi Mustafa Düger, "Eger üst solunum yollarindan kaynakli bir öksürügümüz varsa ve bu kuru, balgamsiz basliyorsa, beraberinde bogaz agrisi, bazen de burun akintisi eslik ediyorsa ilk aklimiza gelecek olan bu dönemde Kovid-19 enfeksiyonudur." ifadesini kullandi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapilan açiklamada görüslerine yer verilen Düger, Kovid-19 enfeksiyonuna bagli öksürük ile diger üst solunum yolu kaynakli öksürük arasindaki farklara iliskin degerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19 öksürügünün diger üst solunum yolu öksürüklerinden nasil ayirt edildigini aktaran Düger, üst solunum yollarindan kaynakli öksürügün kuru ve balgamsiz baslamasi, beraberinde bogaz agrisinin ve zaman zaman da burun akintisinin eslik etmesi halinde akla ilk olarak Kovid-19 enfeksiyonunun gelmesi gerektigini vurguladi.

Kovid-19 enfeksiyonunun, toplumun çogunlugunda asemptomatik ya da hafif semptomlarla geçtigini animsatan Düger, su bilgileri verdi:

"Bunun için özellikle genç nüfusta çok kaygilanmamak gerekir. Kaygi düzeyini artiran sey ise bu öksürügün atesle beraber seyretmesi ve kendisini birkaç gün ile sinirlamadan ilerlemesi durumudur. Hastanin genel durumumu bozuyor, gögüs agrisi ve nefes darligi eslik ediyor ya da sonradan eklendiyse hasta vakit kaybetmeden doktora basvurmalidir."

Düger, öksürügün ne zaman basladigi, birden mi yoksa yavas yavas mi gelistigi, vasif degisikligi olup olmadigi, öksürügü etkileyen durumlarin varligi gibi etmenlerin önem teskil ettigini vurguladi.

Soguk hava ya da konusmayla beraber yeme, su içme, sirt üstü yatma, gece-gündüz farki gösterip göstermediginin de önemli oldugunu belirten Düger, "Öksürükle birlikte balgam, kan tükürme, gögüs agrisi, nefes darligi, ses kisikligi, kusma, bas dönmesi olmasi farkli hastaliklara isaret edebilir. Örnegin, sabah yataktan kalkmayla birlikte baslayan öksürük, sigara, kronik akciger hastaligi, sinüzit, soguk alerjisi, bronsektazi ve tüberküloza bagli olabilir." ifadelerini kullandi.


- "Yemek yerken ve su içerken öksürüyorsaniz dikkat"


Dr. Mustafa Düger, yemek yerken veya su içerken öksürük basliyorsa "bronkoözofageal fistül" denilen solunum yollari ile yemek borusu arasindaki bir baglantiya isaret ettigini belirterek, su uyarilarda bulundu:

"Öksürük, eger pozisyon degisikligiyle basliyorsa diyafragma hernisi, dedigimiz diyafragma felcine bagli, kalp yetmezligine ya da gögsün orta yerindeki mediyasten hastaligina bagli olabilir. Nöbetler halinde gelen öksürük astim, bogmaca ve akciger ödemine isaret edebilir. Siddetli öksürük, komplikasyonlara yol açarak tehlikeli olabilir. Bakterilerin akciger içine yayilmasina neden olur. Hastanin istirahat etmesini ve uyumasini da engeller. Zayiflama, kusma ve gögüs agrisina neden olabilir."


- "Fitik ve kaburga kiriklarina yol açabilir"


Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Düger, öksürük sendromunun, çok siddetli bir öksürükte bas dönmesi ve göz kararmasina neden olabilecegini vurguladi.

Öksürük sendromunda kan akisinin engellenebildigini ve beynin hipoksiye maruz kalabildigini, bu durumun bayilmaya yol açabilecegini aktaran Düger, "Bronkospazm dedigimiz brons kasilmasi, bronslarin daralmasi, yani mediasten ve deri altina hava kaçmasi, bazi fitiklara neden olabilir." ifadesini kullandi.

Düger, kaburga kiriklarinin öksürügün önemli komplikasyonlarindan oldugunu belirterek, "Bu tip zararli komplikasyonlara yol açan öksürük mutlaka tedavi edilmelidir. Ancak öksürük kuru vasifta ise ya öksürügü kesmek gerekir ya da bazi durumlarda yas (akiskan) hale getirerek önlemek gerekir." uyarisini yapti.


Haber Kaynak : .