Yerli üretim akıllı maske yüksek kapasiteli üretime hazırlanıyor

Yerli üretim akıllı maske yüksek kapasiteli üretime hazırlanıyor

ISTANBUL (AA) - TOLGA YANIK - Solunumu ve vücut sicakligindaki degisimleri sensörlerle takip eden yerli üretim çok kullanimlik akilli maske "Coromaxx", yatirimcilarin destegiyle yüksek kapasiteli üretime hazirlaniyor.

Coronity Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Imrak, AA muhabirine yaptigi açiklamada, mikroteknoloji uzmani olarak uzun yillar sensörler ve nesnelerin interneti (IoT) cihazlari üzerine çalismalar yaptigini belirterek, "Pandemi öncesinde tekstil fabrikalarinda sikça bulundugumdan buradaki personellerin yogun iplik tozuna maruz kaldigini gözlemledim. Bu sirada, tozlu ortamlarda çalisanlar için, saglik verilerini takip edebilecek ve kullanicisini saglik durumu konusunda uyaracak akilli bir maske gelistirmeyi düsündüm." dedi.

Bu fikir üzerinde tasarimlar gelistirirken Kovid-19 pandemisinin yogun sekilde etkisini göstermeye basladigini anlatan Imrak, sunlari kaydetti:

"Mevcut tasarimda biraz degisiklik gerçeklestirip ates ölçer sensörü ile birlikte bu maskeyi hem dezenfekte hem de sarj edebilecek bir saklama kutusunu tasarima ekleyip insanlarin kendilerini daha iyi koruyabilecekleri ve Kovid-19 virüsünün baslica semptomlari olan ani ates ve solunum sikintilarini takip edebilecekleri bir maske haline getirme fikri dogdu. Sirket hissedarimiz da olan gögüs hastaliklari uzmani bir doktorumuz, bir tibbi satis uzmanimiz, bir tibbi ürün belgelendirme uzmanimiz ile basladigimiz bu yola, daha sonrasinda da yazilimci ve tasarimcilarimizi da ekleyerek genis bir ekip olusturduk.

Mayis itibariyla ön satisa çiktigimiz andan itibaren gerek yurt içinden gerekse yurt disindan büyük talep görmeye basladik. 22 ülkeden distribütörlük talebi ile 52 ilimizden bayilik talebi aldik. Ilk aylarda düsük adetli üretim kapasitemizi olusturmus olsak da talep çok fazla oldu. Bu sirada bazi sanayici is adamlarinin da desteklemesiyle Türkiye'nin önde gelen bir üretim tesisi ile anlasmaya vardik. Subat 2021 itibariyla yüksek adetli üretime geçebilmemizin de böylece yolu açilmis oldu."


- "Solunumdaki ve vücut sicakligindaki degisimleri takip ediyor"


Imrak, Coronity'nin "Corona" ve "Community" kelimelerinin birlesmesinden olustugunu belirterek, "Yani Korona Toplulugu diyebiliriz. Amacimiz, hastaliklar nedeniyle bir araya gelemeyen insanlara, yeni bir saglikli yasam ortami olusturabilecek teknolojik ürünler sunarak, insanlari tekrar bir araya getirmek." diye konustu.

Gelistirdikleri "Coromaxx Çok Kullanimlik Akilli Maske"nin en önemli özelliginin, kisileri degistirilebilir üçlü filtre yapisiyla korumasi oldugunu vurgulayan Imrak, sözlerini söyle sürdürdü:

"Üzerindeki sensörleriyle solunumdaki ve vücut sicakligindaki degisimleri de takip ederek, mobil uygulamasi ile kullanicisinin saglik durumunu takip etmesini sagliyor. Ayrica, saglik durumunun karsidaki insanlar tarafindan görülebilmesini saglayan led isiklari bulunuyor. Böylece maskemizi kullananlar hem kendi sagliklarindan emin olurken hem de yakinlarindan ve çalisma arkadaslarindan uzak kalmadan yasama devam edebilme firsati yakaliyor.

Özellikle is yerlerinin ve saglik çalisanlarinin pandemi sürecinde diger maskelere göre daha güvenli bir is hayatina kavusmalarini, saglik durumlarini kontrol altinda tutarak sevdikleriyle güvenle bir araya gelmelerini saglamaya basladik. Bunun yaninda insanlar, bireysel olarak günlük yasamlarinda kendilerini korumak, hatta çocugu okuyan ebeveynler çocuklarini okula yüz yüze egitime gönderebilmek için siparis veriyorlar. Özellikle bulut uygulamamiz ve erisim cihazlarimiz ile is yerlerinde akilli maskemizi kullanan çalisanlarin saglik verilerinin isveren tarafindan sürekli gözlemlenebilmesi, mevcut maskelere göre Coromaxx arasindaki farki ortaya koydu."


- "Fabrikalarda ve saglik kuruluslarinda yer almayi hedefliyoruz"


Mehmet Imrak, Petrol Ofisi ve TÜBITAK Coronathon Destegi'ni almaya hak kazandiklarini belirterek, "ITÜ Çekirdek de is modelimizin dogrulanmasinda mentorluk saglayarak bize destek oldu. Ayrica, büyük yatirimcilarin dikkatini çekmekte çok büyük katki saglayacagini umdugumuz ITÜ Çekirdek tarafindan düzenlenen en iyi girisimlerin belirlendigi Big Bang etkinligi, bizi global pazara en hizli sekilde ulastirmayi saglayacak olan finansmana hizlica erismeyi saglayacak." degerlendirmesinde bulundu.

Fabrikalarda ve saglik kuruluslarinda yer almayi hedeflediklerini aktaran Imrak, sözlerini söyle tamamladi:

"Gelistirmekte oldugumuz diger giyilebilir ve tasinabilir kisisel koruyucu saglik ürünlerimiz ve yazilimlarimizla toplayacagimiz veriler sayesinde insanlarin genel sagliklarini takip ederek yönlendirebilecek yapay zeka uygulamalarimiza zemin hazirlamayi hedefliyoruz. Ayrica gelecek yillarda, saglik kuruluslarindaki yogunlugu yapacagimiz is birlikleri ile azaltmayi da amaçliyoruz. Saglik teknolojilerindeki yatirimlar, ülkemizin globaldeki yüksek teknoloji yarisinda yer almasini saglayacaktir. Bu noktada girisimcilerimize ve yatirimcilarimiza önemli roller düsüyor."


Haber Kaynak : .