YEŞİLAY ŞUBE BAŞKANI TUFAN: SİGARADAN KURTULMAK MÜMKÜN

Yeşilay Osmaniye  Şube Başkanı İrfan Tufan, sigaradan kurtulmak mümkün olduğunu belirterek, "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz" dedi. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Başkan Tufan, "Sigara bırakma günü’nde vereceğiniz bir kararla aldığınız her nefes sağlık olsun" diye konuştu.
YILDA 8 MİLYON İNSANI ÖLDÜRÜYOR
Dünya  Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çeken Tufan, sigaranın hem kişiye hem çevresine zarar verdiğini belirterek, sigara bağımlıları için 9 Şubat bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.
Tufan, "Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık." dedi.
SİGARA SİZE VE SEVDİKLERİNİZE ZARAR VERİYOR
Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren İrfan Tufan şöyle devam etti: "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat.Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı 'bırakabilirsin.org' sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor. Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor."

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE