İlginizi Çekebilir

1

Sinan Özen 20 yıl sonra Devreklileri coşturdu

2

45 bin kişinin katılım sağladığı "Tatvan Doğu Anadolu Fuarı" sona erdi

3

Binali Yıldırım, konserde seyirciyle türkü söyledi

4

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: "2023 Haziran seçimlerinin işaret fişeğini Dodurgalılar, Türkiye’ye ve dünyaya ilan etti”

5

Dodurga’da belediye başkanlığını AK Parti’nin adayı Hasan Hüseyin Kaşıkcı kazandı

6

Van gökyüzü tutkunlarının yeni durağı oldu

7

Kahramankazan’da sünnet olan 300 çocuk doyasıya eğlendi

8

Bakan Yanık: “Çıtır Çıtır Felsefe serisi incelenmiş ve 7 kitap muzır ilan edilmiştir”

9

Sivas’ta Yöresel Ürün Satış Merkezi açıldı

10

Pegasus, Rize-Artvin Havalimanı’na ilk uçuşunu yaptıYeşilovacık’ta yanan alanlar milyonlarca tohum ve binlerce fidanla yeniden yeşeriyor

Yeşilovacık’ta yanan alanlar milyonlarca tohum ve binlerce fidanla yeniden yeşeriyor

MERSİN – Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesinde geçen yıl çıkan yangından küle dönen 3 bin hektar ormanlık alan, toprakla buluşturulan milyonlarca tohum ve binlerce fidanla yeniden yeşeriyor.
Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Silifke’nin Yeşilovacık Mahallesinde 29 Temmuz 2021 tarihinde çıkan orman yangınında zarar gören alanların yeniden ormanlaştırma çalışmalarında sona gelindi.
Silifke İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki yangında 3 bin hektar ormanlık alan etkilendi. Orman Bölge Müdürlüğü, yaklaşık 8 ayda enkaz temizliği ve toprak işleme çalışmalarını tamamlayarak ekim ve dikim faaliyetlerine başladı. Şu ana kadar 12 ton kızılçam tohumu ile diğer türlerden yaklaşık 200 milyon adet tohum sahaya atıldı. Dikim yoluyla ise ağırlıklı olarak 21 bin adet kızılçam olmak üzere 200 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.
Yeniden orman tesisi ve ağaçlandırma çalışmalarında, yangından etkilenen yerleşim yerlerinin etrafında, ileride muhtemel yangınlarda canlı bir çit vazifesi görecek yöreye uygun yangına dirençli türler olan 90 bin adet keçiboynuzu, 6 bin adet badem, 34 bin adet servi, 10 bin adet fıstıkçamı, 10 bin adet zakkum gibi gelir getirici türlerin dikimleri yapıldı.
Makineli arazi hazırlığı haziran ayında bitirilecek olan 630 hektar alanın fidan dikimleri ise önümüzdeki kasım ayında yapılarak, yanan alanlardaki tüm çalışmalar bitirilmiş olacak.
Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, önümüzdeki yangın sezonunda vatandaşların duyarlı olmalarını ve en ufak duman gördüklerinde 112 acil çağrı merkezini aramalarını istedi.