YÜZDE 40 HİBELİ DÜVE ALIM DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, yüzde 40 hibeli düve alım desteği başvurularının başladığını duyurdu. 2019 yılı  Hayvancılık  Desteklemeleri  Uygulama  Tebliğinin yayınlandığını belirten Sağlam, düve alım desteği  başvurularının 14 Ocak 2020 tarihine kadar 81  ildeki yetiştiricilerden alınacağını söyledi.
İbrahim Sağlam, bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düvelerden etçi ırkların; Angus, Charolais, Limousin, Hereford ve Belgium Blue olduğunu, kombine ırkların; Simental, Brown Swiss ve  Mondbeliard olduğunu, sütçü ırkların ise Karadeniz Bölgesindeki iller Jersey, Holstein ve Manda olduğunu kaydetti.
İbrahim Sağlam konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti: "Desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12 bin 500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7 bin 500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10 bin TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6 bin TL/baş olarak  belirlenmiştir. Yukarıda  belirtilen  fiyatların  yüzde 40'ı  hibe  olarak  geri verilecektir. Türkvet sisteminde 20 Kasım 2019 tarihi öncesinde 8 ay ve üzeri dişi hayvan varlığı 10 adetin  altında  olan  yetiştiriciler  desteklemeden  faydalanacak  olup,  desteklemeden faydalanmak  isteyen yetiştiricilerimizin 14  Ocak 2020 tarihi mesai bitimine  kadar  bağlı bulundukları İl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir."

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE