• Cuma 25.8 ° / 19.6 ° Bulutlar
  • Cumartesi 28.7 ° / 20.5 ° kırık bulutlar
  • Pazar 28.1 ° / 21.7 ° Dağınık bulutlar

Av. Melih Pancar


Kiracıların Hakları Nelerdir?

Kiracıların Hakları Nelerdir?


Covid-19 pandemi salgınının etkilerinin azalmasıyla hayatın normale dönmesini beklediğimiz bugünlerde hiçbir şeyin normalleşmeye niyeti yok gibi görünüyor. Okulların açılması, memurların atama ve tayinlerinin belirlenmesi, kapanma süresince düğünlerini erteleyen çiftlerin konut ihtiyaçları da birleşince başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülke genelinde konut krizi patlak vermiş, Osmaniye’miz de bu durumdan nasibini almış kiralık evlerin fiyatları bugüne kadar hiç olmadığı kadar yükselmiştir.

Bazı fırsatçı ev sahiplerinin 2020 yılı ve daha öncesinde kiraya verdiği kiracısını çıkartıp güncel fiyatlar üzerinden yeni kiracı alma planları yaptıklarını ve bu konudan mustarip olan bir çok okurumuzun olduğunu bilmekteyim, bu nedenle bu yazımda Konut ve Çatılı İşyerlerinde Kiracıların Haklarından bahsetmek istiyorum.

Kiracıların Hakları Nelerdir?

Kira Sözleşmeleri Belirli Süreli ve Belirsiz Süreli olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Belirli süreli kira sözleşmelerinde sözleşme süresi bir yıl gibi belirli bir süre için anlaşılmaktadır.

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise kira sözleşmesi için bir süre ön görülmemiştir.

Konut ve Çatılı İş Yeri Kiralarında, kira süresinin dolduğu gerekçesiyle kira sözleşmesini sona erdirme hakkı yalnızca kiracıya tanınmış olup ev veya işyeri sahibinin kira sözleşmesinin süresi dolduğu gerekçesiyle sözleşmeyi sonlandırma hakkı bulunmamaktadır.

Kira sözleşmelerinde kira sözleşmesi süresinin bitimine en geç 15 gün kala kiracı tarafından ev veya işyeri sahibine sözleşmeyi yenilemeyeceği ve kiradan çıkacağı yönünde bir bildirimde bulunulmadıkça kira sözleşmesi bir yıl süreyle aynı şartlarda uzayacaktır.

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise kiracı dilediği zaman ev veya iş yeri sahibine çıkmak istediğini bildirerek sözleşmeyi feshedebilecektir. Belirsiz süreli sözleşmelerde kiracı dilediği her an sözleşmeyi feshedebilirken kiraya veren tarafın sürenin dolması gerekçesiyle fesih hakkı bulunmamaktadır.

Ev veya İşyeri Sahibinin Fesih Hakkı     :

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Konut veya Çatılı İşyerlerinin kiralanmasında sözleşmenin süresinin dolduğu gerekçesi ile sözleşme yalnızca kiracı tarafından sonlandırılabilir. Kiracı, ev sahibine böyle bir bildirimde bulunmadığı sürece kira sözleşmesi bir yıl süreyle tekrar uzayacaktır.

Ev veya işyeri sahibinin fesih hakkı ise bu uzama süresinin 10 yılı bulması ile mümkün hale gelmektedir. 10 yıllık uzama süresinin sonunda ev sahibi kira sözleşmesinin sona ermesi içinKira sözleşmesinin başlangıcından itibaren yıllık kira dönemi 6 aylık dönemlere bölünmek üzere 6 aylık dönemin sonunda sonlanması için kiracıya dönem sonundan en az 3 ay önceden yazılı şekilde fesih bildiriminde bulunması gerekmektedir.

İlk 6 aylık dönem sonuna en az 3 ay önceden ulaşmayan ihtarlar sonraki 6 aylık dönemin sonu için yani kira yılı sonu için sözleşmeyi sonlandıracaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ilk6 aylık dönem başlangıcının 1 Ocak değil kira sözleşmesinin imzalandığı tarih olduğudur.

Makale siz değerli hemşerilerimizin mağduriyetini önlemek adına bilgilendirme amacıyla kalema alınmıştır.