• Perşembe 12 ° / 8 ° Fırtına
  • Cuma 13 ° / 7 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 13 ° / 6 ° Bulutlu

Bahri Çolpan


Temsilcimizi Kendimiz Seçelim

Geçtiğimiz gün köşe yazımda siyasi partilerin her kademesinin Ankara'dan belirlemekten vaaz geçmesini istemiştim.Yayınladığım o makale iyi ses getirdi.


Merhaba sevgili okurlar,

Geçtiğimiz gün köşe yazımda siyasi partilerin her kademesinin Ankara'dan belirlemekten vaaz geçmesini istemiştim.Yayınladığım o makale iyi ses getirdi. Türkiye'de partisinin her kademesinin Ankara'dan atamasını Ak Parti başlattı. Her ne hikmetse, Ak Parti'den sonra iddialı olan bir çok parti de aynı taktiği uygulamaya başladı. Benim anlayamadığım diğer partiler neden Ak Parti'nin taktiğini uyguluyor. Örneğin CHP asla adaylarını Ankara'dan merkez yoklaması ile belirlememeli. Kurulduğundan bu yana iktidar yüzü görmeyen CHP, neden başarışız olduğunu bence tespit etme yoluna bile gitmiyor. Oysa ki, her kademesinin adayını yerinden ve ön seçimle belirlemesi gereken CHP bile merkez yoklaması yapıyor. Merkez yoklaması yapan her parti bana göre en az 3 puan geride başlıyor. Eğer tüm partiler organlarını Ankara'dan belirleyecekse 81 vilayetin ne gereği kalıyor.Seçilen o kadar delegenin ne anlamı var.Anadolu'yu hiçe sayıyorsanız  İl Başkanlıklarını da kapatıp seçim zamanı geldi mi, tüm atamalarınzıı Ankara'dan yapın.

Ben muhalefet partilerinin birinin genel başkanı olsam, hemen ön seçim yapar, milletvekili ve Belediye başkan adaylarımı belirler, sahaya sürer çalışmalara başlaması sağlardım.Erken çıkan çabuk varır misali, adaylarını erken belirleyen seçimde iyi netice alır. Bunları yapmak çok mu zor?. Kesinlikle çok basit.    

Ankara merkezli yapılan aday tespitleri çok sağlıklı olmuyor. Milletin değil, partilerin genel merkezlerinin dediği oluyor. Ankara'da partisinin genel başkanı ve seçici kurulla arası iyi olan herkes 3 dönem milletvekilliği yapıyor. Oysa siyaset dünyasına yeni isimler, liderler kazandırmak için bir seçileni bir daha milletvekili yapmamak gerekir. Hep aynı yüzlerle partilerin siyasete devam etmesi açıkçası pek hoş karşılanmıyor. İnsanlar siyasette değişik yüzler istiyor. Hep aynı yüzleri görmekten bıkmış.

Anadolu'da yıllarca partisine hizmet eden gizli kahramanlar, emeğinin karşılığını almadan siyaset dünyasından yok olup gidiyor. Bana göre tüm siyasi partilerin içinde çok yetenekli adam var. Ancak Ankara'yı aşamam korkusu ile bir kenarda bekliyor. Yöresinde ne kadar sevilse de Ankara'da dayısı olmazsa bir yere varamıyor. Lütfen herkesin siyaset yapabilmesi için, Ankara'dan atama işinden vaaz geçin. Siyaset yapmak isteyen herkes, kendi yöresinde ön seçime girsin, hakkı varsa da bir yere gelsin. O zaman kimsenin diyeceği bir şey olmaz.